Ogród w kolorze nieba

Drobniutkie kwiaty ułudki wiosennej do złudzenia przypominają niezapominajki. Obie rośliny są mało wymagające i świetnie radzą sobie nawet w zacienionych zakątkach, np. pod drzewami.

Marzysz o takich w swoim ogrodzie? Sprawdź, co musisz zrobić.
Marzysz o takich w swoim ogrodzie? Sprawdź, co musisz zrobić.123RF/PICSEL

Agapantus

Tę oryginalną roślinę możesz spotkać pod nazwą lilia afrykańska, bo należy do rodziny liliowatych i pochodzi z Afryki. Agapantus nie lubi przesadzania, dlatego najlepiej posadzić go od razu w większej doniczce (na rabacie nie przetrwałby mrozów). Wymaga gleby gliniastej z dodatkiem torfu i piasku. Podlewaj go obficie i regularnie dokarmiaj nawozami płynnymi dla roślin kwitnących.

Ostróżka

Ostróżki - zarówno gatunki wieloletnie, jak i jednoroczne - potrzebują słonecznego, osłoniętego od wiatru miejsca. Wymagają gleby żyznej, bogatej w substancje organiczne, niezbyt wilgotnej. Są wrażliwe na brak wody, dlatego bardzo ważne jest regularne podlewanie, zwłaszcza podczas upałów. Najbardziej okazałe odmiany dorastają do 2 metrów - pamiętaj o tym, wybierając dla nich miejsce w ogrodzie. Najpiękniej będą wyglądały, tworząc tło dla niższych kwiatów. Wysokie łodygi zabezpiecz przed złamaniem, przywiązując je np. do bambusowych palików.

Hortensja

Może się zdarzyć, że niebieskie hortensje po wsadzeniu do ziemi zaczną się wybarwiać. Aby powstrzymać ten proces, nawieź je specjalnym nawozem do niebieskich hortensji, zawierającym ałun amonowy lub potasowy. Granulki rozsyp równomiernie wkoło krzewu. Po kilkakrotnym zastosowaniu kwiaty odzyskają pierwotną barwę.

Jodła koreańska

Jodła koreańska wygląda jak bajkowa dekoracja - to zasługa kształtnych niebieskich szyszek. Choć w naturze dorasta do 15 m wysokości, do przydomowego ogródka lepiej wybrać odmianę karłowatą. Będzie rosła bardzo wolno, maksymalny wzrost (4 - 6 metrów) osiągnie nie wcześniej niż po 30 latach. Posadź ją w miejscu półcienistym, osłoniętym od wiatrów. Ziemię dokoła pnia wyściółkuj korą, by ograniczyć odparowanie wody z podłoża.

Irys

Te piękne wieloletnie byliny są bardzo mało wymagające - niegroźna im susza, pełne słońce czy niezbyt żyzna gleba. Mogą więc je zaprosić do ogrodu nawet bardzo zapracowane osoby. Jeśli zauważysz, że irysy gorzej kwitną (zwykle dzieje się tak po 3-5 latach od posadzenia), poczekaj, aż przekwitną i rozdziel je, a potem przesadź w nowe miejsce. Pamiętaj, by wcześniej dobrze spulchnić rabatę.

Ołownik

Ołownik (nazywany też plumbago) zachwyca intensywnie niebieskimi kwiatami, które kwitną od wiosny aż do jesieni. Najlepiej uprawiać go w donicach, bo gdy temperatura spadnie poniżej 15°C, zacznie marznąć. Zabierz go wtedy do domu i postaw w jasnym miejscu.

Czarnuszka

Czarnuszka damasceńska jest nie tylko zdrowa (jej nasiona są bogatym źródłem witamin i minerałów), ale też urodziwa, a przy tym mało wymagająca. Możesz ją wysiać jeszcze teraz - bezpośrednio na rabatę. Czarnuszka urośnie w nawet niezbyt żyznym podłożu, byle nie było mocno wilgotne. Raz na 2-3 tygodnie nawieź ją nawozem naturalnym, np. biohumusem.

Barwinek

Jeśli nie masz pomysłu na zagospodarowanie zacienionego zakątka w ogrodzie, pomyśl o barwinku. Sadzonki możesz uszczknąć od sąsiada i ukorzenić w wodzie, a gdy pojawią się korzonki, wsadzić do ziemi. Wkrótce pokryje ją malowniczy kobierzec - wiosną z niebieskich kwiatów, a przez resztę roku z zielonych listków. Na zimę młodziutkie roślinki dobrze jest okryć.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas