Ogród w różu i purpurze

Kwiaty w odcieniach różu zestawione z gatunkami kwitnącymi na biało, nadają ogrodowi eleganckiego wdzięku i romantyczności. Skontrastowane z żółcią dziewanny, cynii czy rudbekii błyskotliwej - sielskiego, wiejskiego charakteru.

Groszek szerokolistny
Groszek szerokolistny123RF/PICSEL

Groszek szerokolistny

To idealne pnącze na ścianę działkowej altanki, ażurowego ogrodzenia lub balustradę słonecznego tarasu - nie wymaga dodatkowego podwiązywania.

Od czerwca do września zachwyca purpurowymi (odmiana "Red Pearl") lub różowymi ("Albus") kwiatami, zebranymi w grona na szczytach cienkich, sztywnych łodyg. W przeciwieństwie do kwiatów groszku pachnącego - bezwonnymi.

Ketmia syryjska
Ketmia syryjska123RF/PICSEL

Ketmia syryjska

Ten sporej wielkości krzew najlepiej prezentuje się solo na tle trawnika. Od czerwca do sierpnia pojawiają się na nim efektowne, podobne do malwy kwiaty, w zależności od odmiany: bladoróżowe, niebieskoliliowe, ciemnopurpurowe.

Ketmia potrzebuje zacisznego stanowiska, gdzie nie będzie narażona na podmuchy wiatru (w miejscach nieosłoniętych w surowe zimy może przemarzać), gleby umiarkowanie wilgotnej, bo źle znosi zalewanie.

Naparstnica purpurowa
Naparstnica purpurowa123RF/PICSEL

Naparstnica purpurowa

Kwitnie dopiero w drugim roku od wysiewu - od czerwca do sierpnia. Wtedy to z liściowej rozety wyrastają sztywne pędy o wysokości od 50 do nawet 120 cm, zakończone gronem dzwonkowatych, zwisających kwiatów we wszystkich odcieniach różu, z białawą obwódką na płatkach oraz jasną gardzielą pokrytą ciemnymi plamkami.

Co ciekawe, najpierw rozwijają się kwiaty w dolnej części pędu, a potem umiejscowione wyżej. Naparstnice sadzimy w grupach na słonecznej rabacie.

Piwonia chińska
Piwonia chińska123RF/PICSEL

Piwonia chińska

Kwitnie w maju i czerwcu na różowo lub purpurowo, wydzielając lekko różany zapach. Najładniej wygląda posadzona na jednorodnej rabacie oraz w grupach na trawniku (w ziemi żyznej, próchniczej, lekko kwaśnej).

Wymaga obfitego nawożenia: wiosną najlepiej rozłożyć między roślinami przefermentowany obornik (omijamy środek karpy, bo stąd wyrastać będą nowe pędy), latem - zasilić gnojówką. Nie stosujemy nawozów mineralnych, bo piwonia nie lubi wapnia.

Kosmos podwójnie pierzasty
Kosmos podwójnie pierzasty123RF/PICSEL

Kosmos podwójnie pierzasty

To roślina mało wymagająca (urośnie w średnio żyznej glebie), ale wrażliwa na przymrozki. Jej kwiaty - różowe, karminowe i purpurowe z żółtym środkiem - od lipca do października zdobią słoneczne rabaty.

Nasiona wysiewamy do półciepłego inspektu w kwietniu, a w maju rośliny wysadzamy na stałe miejsce w ogrodzie. Można je też wysiewać w połowie maja (po "zimnej Zośce") bezpośrednio do gruntu - wówczas kosmosy zakwitną nieco później.

Powojnik wielkokwiatowy
Powojnik wielkokwiatowy123RF/PICSEL

Powojnik wielkokwiatowy

To piękne pnącze o wiotkich pędach wspinających się po kratkach, pergolach, trejażach i siatkowych ogrodzeniach. Lubi słońce, jednak jego podstawa powinna być zacieniona - warto więc posadzić obok niskie rośliny okrywowe (tawułki, przywrotniki), które zasłonią dolne partie pnączy.

Ciekawe odmiany to: "Hania" w kolorze fuksji, jasnoróżowy "Krakowiak", purpurowofioletowy "Rasputin". Urodę powojników podkreśli sąsiedztwo róż pnących.

***

#POMAGAMINTERIA

Zróbmy małym pacjentom prezent na Dzień Dziecka

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, na II piętrze, w budynku najbardziej oddalonym od wejścia, znajduje się mały oddział - Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych z sześcioma izolatkami. To tutaj trafia część dzieci chorych na nowotwory, żeby skorzystać z - czasami ostatniej - szansy powrotu do zdrowia i życia. Stowarzyszenie Koliber prowadzi zbiórkę, by z okazji Dnia Dziecka podarować małym pacjentom - nie zabawki, bo ich tam nie mogą mieć - ale m.in. nowe materace i pościel. Sprawdź szczegóły >>>

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas