Olejek różany i jego właściwości
Olejek różany uchodzi za najcenniejszy, ale też jeden z najdroższych olejków eterycznych na świecie. Jest pozyskiwany z płatków róży damasceńskiej. Charakteryzuje się żółtą barwą oraz intensywnym, słodkim zapachem. Jest drogi, ale dość wydajny, więc wystarcza na długo.
Jakie właściwości ma olejek różany?
Olejek różany dość często jest wykorzystywany aromaterapii. Świetnie sprawdza się podczas masażu oraz kąpieli. Łagodzi stres, koi nerwy i ułatwia zasypianie. Ponadto zaleca się stosowanie olejku różanego w celu złagodzenia bóli migrenowych, objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a także będzie pomocny w okresie menopauzy. Do tego może być stosowany w zwalczaniu objawów alergii.
Olejek różany stał się również produktem pielęgnującym skórę. Skutecznie działa na stany zapalne, może odmładzać i goić rany. Wzmacnia i regeneruje oraz ujędrnia skórę, może rozjaśniać przebarwienia oraz łagodzić zaczerwienienia i podrażnienia.
Olejek różany użyty podczas kąpieli intensywnie nawilża skórę i pozwala się zrelaksować po ciężkim dniu. Ponadto olejek różany można stosować na włosy. Wszystko przez to, że ma właściwości oczyszczające i nawilżające.
Do tego może poradzić sobie w walce z zapaleniem mieszków włosowych. Olejek różany uznaje się za jeden z najsilniejszych naturalnych afrodyzjaków.
Jak stosować olejek różany?
Olejek różany dzięki swoim właściwościom może mieć szerokie zastosowanie. Oto kilka przykładów.
W celu złagodzenia stanów napięcia nerwowego wystarczy rozcieńczyć 3-4 krople olejku różanego z oliwą z oliwek lub olejkiem migdałowym. Tak przygotowana mieszanka sprawdzi się podczas masażu.
Relaksującą kąpiel zapewni olejek różany wymieszany z łyżką miodu lub mleka. W tym przypadku również wystarczy tylko kilka kropel.
Olejek różany można stosować razem z kosmetykami do pielęgnacji skóry. Do drogeryjnych produktów wystarczy dodać kilka kropel olejku różanego, by mogły jeszcze bardziej nawilżać i regenerować skórę.
Ponadto wcierany w skórę olejek różany może zmniejszać rozstępy lub im zapobiegać.
Czy olejek różany jest dla każdego?
Mimo że olejek różany ma liczne właściwości, to nie każdy powinien go stosować. Olejek różany może silnie uczulać.
W związku z tym nie jest zalecany przede wszystkim alergikom, ale także nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ponadto olejku różanego powinny unikać dzieci poniżej siódmego roku życia.
Czytaj więcej:
Rosyjski wynalazek: Maski wiecznej młodości
Lifting i laminacja rzęs: Na czym polega zabieg?
Najpopularniejsze trendy w manicure na lato 2021
Zobacz także: