Osocze bogatopłytkowe: Na czym polega zabieg?
Osocze bogatopłytkowe jest otrzymywane z krwi pacjenta. Zawarte w nim trombocyty pozytywnie wpływają na skórę. Są w stanie aktywować mikrokrążenie oraz pobudzać fibroblasty do produkcji kolagenu. Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu wykorzystującym osocze bogatopłytkowe?
Na czym polega zabieg?
By uzyskać osocze bogatopłytkowe, najpierw należy pobrać krew od pacjenta, ilość waha się od 6 do 60 ml. Następnie krew należy odwirować. W ten sposób leukocyty oraz erytrocyty zostają oddzielone od osocza z płytkami krwi.
Dzięki tej procedurze pozyskiwane jest osocze bogatopłytkowe. Jest ono wstrzykiwane w skórę pacjenta. Może się to odbyć tak jak w przypadku klasycznej mezoterapii lub wzdłuż zmarszczek. Po zabiegu mogą pojawić się obrzęk lub zaczerwienienie skóry, które szybko ustępują.
Jakich efektów można się spodziewać?
Zabieg osoczem bogatopłytkowym może ujednolicić kolor skóry. Przyczynia się do poprawy wyglądu oraz kondycji skóry. Staje się ona elastyczna oraz napięta. Ten zabieg pozwala pozbyć się zmarszczek oraz blizn spowodowanych np. zmianami trądzikowymi.
Dzięki osoczu bogatopłytkowym dochodzi do poprawy ukrwienia skóry oraz przebudowy włókien kolagenowych. Efekty są widoczne po dwóch tygodniach i mogą się utrzymać nawet do kilkunastu miesięcy.
Przeciwwskazaniem są przede wszystkim choroby krwi oraz nowotwory. Tego zabiegu nie zaleca się również osobom, które przyjmują leki wydłużające czas krwawienia.
Ponadto zabieg nie jest wskazany dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Czytaj więcej:
Wizażysta Jodie Foster podpowiada, jak wykonać makijaż dla dojrzałych kobiet
Domowe maseczki do twarzy
Kosmetyczka Heleny Christensen tłumaczy, kiedy mycie twarzy bardziej szkodzi niż pomaga
Zobacz także: