Ostatni dzwonek dla słonecznika

Jest jeszcze czas, by sprawić, że wyrosną duże i silne.

Gdy tylna część głowy słonecznika zacznie zmieniać kolor na żółty, nałóżmy na nią papierową torbę. Tak ochronimy pestki przed ptakami
Gdy tylna część głowy słonecznika zacznie zmieniać kolor na żółty, nałóżmy na nią papierową torbę. Tak ochronimy pestki przed ptakami123RF/PICSEL

Tydzień przed sadzeniem nasiona słoneczników włóżmy między wilgotne papierowe ręczniki. Po kilku dniach powinny wypuścić kiełki. Wtedy sadzimy w ogrodzie. Najlepsze miejsce musi być nasłonecznione. Wykopmy otwór 70-80 cm i wypełnijmy go kompostem lub nawozem.

Ziemia musi być luźna, by rośliny miały dobry drenaż, ale nie może być sypka, bo nie utrzyma wysokich łodyg. Słoneczniki lubią pić. Podlewajmy je często, by ziemia się nie wysuszyła, ale pilnujmy, żeby woda nie stała. Słoneczniki dobrze rosną też na ubogim podłożu.

Jednak na początku pomóżmy im wzmocnić się. Dokarmiajmy płynnymi nawozami raz na dwa tygodnie, pamiętając by rozlewać roztwór wokół słonecznika. Ale nie na jego łodygę, bo spalimy ją!

Gdy tylna część głowy słonecznika zacznie zmieniać kolor na żółty, nałóżmy na nią papierową torbę. Tak ochronimy pestki przed ptakami. Słoneczniki zbieramy, gdy kolor zmieni się z żółtego na brązowy. Nasiona przechowujmy w papierowych torbach w suchym miejscu.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas