Pajączki - wzmocnij naczynka
Cera z rozszerzonymi lub popękanymi naczynkami wymaga nie tylko szczególnej pielęgnacji, ale także właściwej diety. Włącz do niej potrzebne składniki.
Jedz granaty
To prawdziwa bomba witaminowa. Granaty zawierają dużo kwasu foliowego, beta karotenu, witaminy C, B1, E. Są też bogate w magnez, fosfor, potas, wapń, krzem oraz jod. Unikalnym składnikiem pestek granatu jest kwas punikowy (omega-5), który ma bardzo silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Olejkiem z tych owoców smaruj skórę z pajączkami. Przy okazji spłycisz zmarszczki. Sok włącz do diety, ponieważ poprawia elastyczność naczyń krwionośnych i zmniejsza zaczerwienienia skóry. Pij minimum pół szklanki dziennie. Możesz rozcieńczyć go wodą.
Rutyna i witaminy
To najważniejsze składniki diety wzmacniającej i uszczelniającej naczynia krwionośne oraz niszczącej wolne rodniki - przyczynę większości chorób.
Rutyny dostarczą ci: kasza gryczana, cebula, bataty, cytrusy, owoce jagodowe oraz winogrona. Kaszę jedz przynajmniej 2 razy w tygodniu. Owoce - codziennie.
Witaminę C, która wzmacnia działanie rutyny, znajdziesz we wszystkich owocach i warzywach. Najwięcej jest jej w aronii, cytrusach, porzeczkach, dzikiej róży, żółtej papryce, brokułach, ziemniakach, jabłkach.
Witaminy K, zapobiegającej krwawieniom, szukaj w jogurtach, szpinaku, kapuście, awokado, ziemniakach i brokułach.
Witaminę E, która uelastycznia skórę, zawierają oleje roślinne, ryby, migdały, orzechy oraz nasiona słonecznika, dyni.
Witaminy PP, łagodzącej zaczerwienienia skóry dostarczą ci: wątróbka, ryby, jaja, mleko, ziarna zbóż, suszone owoce.
Pij ziółka
Korzystnie na ścianki naczyń krwionośnych działają napary z niektórych roślin. Szczególnie pomocne jest ziele gryki, bogate w łatwo przyswajalną rutynę. Dobrze działa również herbatka z dziurawca. Chroni żyły dzięki właściwościom przeciwzapalnym i wzmacniającym mięśnie. Leczniczo na naczynia działa również uczep trójlistkowy. Zawiera dużo flawonoidów (naturalnych barwników), zwalczających wolne rodniki. Wyciągi z uczepu łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia skóry.
Pamiętaj o minerałach
Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Mają znaczący wpływ na jej zdrowie i wygląd. Zadbaj, aby w twojej diecie nie zabrakło selenu, który chroni naczynka przed uszkodzeniami. Znajdziesz go m.in. w jajkach, rybach i kaszy gryczanej. Potrzebujesz również miedzi, regenerującej uszkodzone naczynka i niszczącej wolne rodniki. Szukaj jej w pestkach dyni, słonecznika, migdałach, orzechach laskowych, kakao, pietruszce i białej fasoli. Regenerujące i przeciwzapalne właściwości ma także cynk. Znajdziesz go m.in. w grzybach, mięsie, jajach oraz otrębach pszennych.
Nawadniaj skórę
Cera naczynkowa łatwiej się przesusza niż zdrowa. Nawilżaj ją nie tylko specjalnymi kremami i balsamami, ale także od środka. Pij przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Dodawaj do niej sok z cytrusów - limonki, cytryny, grejpfruta. Są bogate w flawonoidy, które wzmacniają skórę i ścianki naczyń krwionośnych. Chronią ją także przed toksynami zawartymi w powietrzu, mrozem i promieniowaniem ultrafioletowym.
Czy wiesz, że…
Promienie ultrafioletowe przyczyniają się do osłabienia naczyń krwionośnych. Chroń twarz przed słońcem także zimą. Stosuj kosmetyki z filtrem przeznaczone dla cery naczynkowej.
Kolagen zawarty w galaretkach, mięsnych i owocowych, poprawia nawilżenie skóry i zwiększa elastyczność naczynek.
Krzem wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i przyspiesza leczenie zmian skórnych. Dużo jest go w kaszy jaglanej i gryczanej.
Tego unikaj
Tłuszczów utwardzonych - są bardzo groźne dla układu krwionośnego. Wyłącz z diety fast foody, chipsy, gotowe ciastka, zupy oraz sosy w proszku.
Nadmiaru soli - zwiększa ciśnienie krwi i zatrzymuje wodę w organizmie, powodując obrzęki. Zastąp sól ziołami: koperkiem, bazylią, oregano, cząbrem.
Palenia tytoniu - zawarte w nim szkodliwe substancje zwiększają podatność naczynek krwionośnych na pękanie.
Uważaj na chłód
Jeśli masz pajączki na twarzy, przed wyjściem na mróz posmaruj ją kremem ochronnym do cery naczynkowej. Osłoń też policzki szalikiem, aby się nie wychłodziły. Nagła zmiana temperatury powoduje nadmierne rozszerzenie się naczynek.
Ruszaj się. Regularny, niezbyt intensywny wysiłek fizyczny poprawia krążenie krwi w skórze, wzmacnia ją i dotlenia.
Gdy pajączki pojawiły się na nogach, ćwicz na leżąco. Wykonuj rowerek, nożyce. Korzystne dla naczyń krwionośnych i mięśni nóg są również spacery, pływanie, taniec.