Palisz? Zadbaj o cerę!

Palenie absolutnie nie jest w modzie. O tym, że jest wyjątkowo niezdrowe nie ma nawet co przypominać. Najgorsze, że palą kobiety, i to coraz młodsze kobiety, jakby zapominając, iż palenie fatalnie wpływa na urodę.

Jeśli nie potrafisz rzucić palenia zadbaj przynajmniej o swoją cerę
Jeśli nie potrafisz rzucić palenia zadbaj przynajmniej o swoją cerę123RF/PICSEL

Cóż, jeśli już "muszą", jeśli już rzucić "nie mogą" (a raczej - nie potrafią), niech chociaż postarają się zminimalizować widoczne skutki palenia.

Te zaś są poważne. Skóra palacza z czasem staje się szorstka, szarawa, pojawiają się na niej nieestetyczne wypryski. Jeśli masz cerę suchą - nikotyna wysuszy ją jeszcze bardziej, jeśli tłustą - pobudzi gruczoły łojowe do jeszcze bardziej intensywnego wydzielania. W obu przypadkach może także wystąpić pękanie naczynek krwionośnych na policzkach i nosie.

Nie wszystko da się zatuszować najlepszym nawet makijażem. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym nawet palaczki mają szansę poprawić swoją cerę.

Przede wszystkim należy unikać nadmiernego opalania się - zarówno naturalnego, jak i w solarium, a także unikać, a przynajmniej ograniczyć spożycie alkoholu. Nie wolno zapominać o codziennej pielęgnacji cery, myciu delikatnymi żelami, używaniu toników, kremów na dzień i na noc, stosowaniu maseczek czy peelingu. Dobrze jest regularnie odwiedzać gabinet kosmetyczny, a w razie poważniejszych problemów także dermatologa. Poza tym pij dużo wody mineralnej (nawet do 2 litrów dziennie), racjonalnie się odżywiaj nie zapominając o dostarczaniu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Na koniec - dobrze się wysypiaj.

Dodatkową ochroną są różnego rodzaju maseczki.

Maseczka witaminowa - wymieszaj 2 żółtka z 2 łyżeczkami oliwy z oliwek, dodaj łyżeczkę twarogu, dokładnie wymieszaj, gotową maseczkę nałóż na twarz, przykrywając kompresem z ręcznika nasączonego naparem kwiatu rumianku lub kwiatu lipy.

Maseczka owocowa - dokładnie wymieszaj 2 truskawki i kilka malin, dodaj żółtko i odrobinę mąki ziemniaczanej, wmasuj w twarz i pozostaw na 15 minut, zmyj chłodną wodą.

Maseczka ochraniająca - zmieszaj łyżkę siemienia lnianego i rumianku oraz liście rozmarynu, zalej taką ilością zimnej wody (najlepiej przegotowaną), aby uzyskać konsystencję papki, nałóż na twarz, po kilkunastu minutach zmyj.

Odżywka miodowa - do słoika wlej 2 łyżki miodu, łyżeczkę stopionego wosku pszczelego i 2 łyżeczki olejku migdałowego (bądź oliwy z oliwek), zalej szklanką gorącej wody, słoik zakręć i potrząśnij do uzyskania emulsji, nakładaj po kąpieli na kilkanaście minut.

Okład maślankowy - wieczorem nałóż skórę twarzy maślankę, pozostaw na około 10 minut, zmyj letnią, przegotowana wodą, delikatnie osusz i wklep krem na noc.

Dla skóry tłustej, o rozszerzonych porach i szarym kolorze:

- tonik rozjaśniający - pół szklanki soku z kiszonej kapusty, pół szklanki wody mineralnej, zmieszanymi składnikami przemywaj codziennie twarz, przechowuj w lodówce.

- odświeżacz do twarzy - kilka świeżych liści mięty zalej szklanką gorącej wody, po ostudzeniu przemywaj twarz kilka razy dziennie, przechowuj w lodówce.

- maseczka oczyszczająca - dwie łyżki mleka w proszku wymieszaj ze słabą esencją z ziołowej herbaty, uzyskaną papkę trzymaj na twarzy około 20-30 minut.

- maseczka odżywcza - ¼ kostki drożdży wymieszaj ze startym świeżym ogórkiem, nałóż cienką warstwę i zmyj po 30 minutach.