Peeling - delikatne wygładzenie
Przyspiesza odnowę naskórka i pobudza produkcję kolagenu.
Nawilżona skóra
Dzięki peelingom skóra zatrzymuje wodę, nie wysycha więc tak szybko i naskórek nie rogowacieje. Jeśli mamy grubą, stwardniałą skórę, np. na piętach czy łokciach, odpowiedni będzie scrub gruboziarnisty z kryształkami soli, cukru, drobinkami bambusa itp.
Gdy nasza skóra jest cienka, wrażliwa, mamy skłonność do pękania naczynek czy do obrzęków, wybierzmy peeling enzymatyczny albo żelowy z maleńkimi drobinkami.
Płytsze zmarszczki
Regularne złuszczanie skóry zapewnia jej lepsze dotlenienie i ukrwienie. Zwiększa też zdolność do produkcji kolagenu oraz elastyny.
Cera staje się jędrniejsza, a zmarszczki płytsze. Skóra lepiej wchłania cenne substancje zawarte w kosmetykach.
Delikatne dłonie
One także potrzebują wygładzenia i nawilżenia. A masaż podczas peelingu poprawia krążenie krwi i elastyczność stawów.
Doskonały dla dłoni jest domowy peeling przygotowany z dwóch łyżek cukru, łyżki oliwy i łyżki soku z cytryny. Płynne składniki można lekko podgrzać.
Masaż powinien trwać co najmniej 3-4 minuty. Peeling spłukujemy z dłoni ciepłą, ale nie gorącą, wodą i dokładnie osuszamy skórę.
Stopy bez skazy
Nie zapominajmy również o stopach. Peeling stosujmy po wymoczeniu ich w wodzie z mydłem i solą oraz po usunięciu zrogowaceń specjalnym pilnikiem.
Na zgrubiały naskórek nakładamy gruboziarnisty scrub i masujemy stopy. Po zabiegu koniecznie należy je dokładnie osuszyć i posmarować odżywczym kremem.
Można na godzinę, dwie lub na całą noc założyć bawełniane skarpetki.
Pękające pięty
Nadmierne rogowacenie naskórka najczęściej jest efektem nieodpowiedniej pielęgnacji, ale nie tylko. Przyczyną może też być zachwianie równowagi hormonalnej organizmu.
Suchość i zrogowacenie towarzyszą też takim chorobom, jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, reumatyzm, cukrzyca i niedomaganie wątroby.
Pękające pięty to problem wielu osób. A przyczyną może być niedobór witaminy A. Jeśli nie pomaga codzienna pielęgnacja, moczenie stóp w wodzie z sodą i ścieranie zrogowaceń, należy wybrać się do podologa.
Jest to specjalista współpracujący z dermatologiem, ortopedą i internistą, który potrafi kompleksowo zadbać o nasze stopy i nauczyć nas właściwej pielęgnacji.
38/2014 Rewia