Piękno jak na dłoni
Wygląd dłoni wiele o nas mówi. Da się z nich wyczytać to, czy o siebie dbamy. Sam manicure to za mało, najważniejsza jest pielęgnacja tej wrażliwej części ciała.
Dowód młodości
Upływ czasu widać nie tylko na twarzy, ale też na dłoniach. Skóra staje się coraz cieńsza, pojawiają się na niej zmarszczki i przebarwienia. Z wiekiem skóra na dłoniach jest gorzej dotleniona i dożywiona. Dłużej się regeneruje, przez co częściej bywa szorstka i chropowata.
1. Problem ten zlikwiduje stosowanie kremów mocno natłuszczających, z mocznikiem, woskami i olejami roślinnymi. Koniecznie noś też rękawiczki.
2. Nie da się całkowicie usunąć zmarszczek z dłoni, ale niektóre składniki pomogą je wygładzić. W kremie do rąk szukaj więc kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego.
3. Za starzenie się skóry rąk odpowiadają też wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkodzeń jej struktury. Dlatego zwróć uwagę, czy Twój krem do rąk zawiera zwalczające je przeciwutleniacze (witaminy C, E oraz koenzym Q10).
Nasza rada
Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów starzenia się skóry dłoni są plamki i przebarwienia. Gabinety kosmetyczne mają w swojej ofercie laserowe rozjaśnianie przebarwień. Zabiegi takie są dość kosztowne, ale ich skuteczność jest bardzo wysoka.
Mocne paznokcie to ozdoba rąk
Zdrowe, zadbane mogą być doskonałym uzupełnieniem stroju i makijażu. Łamliwe, rozdwajające się paznokcie pokryte białymi plamkami to niezbyt ładny widok. Takie problemy wynikają zazwyczaj z niedożywienia płytki paznokcia. Wspomniane wyżej plamki są oznaką niedoboru cynku. Aby paznokcie były mocne, potrzebne im są witaminy i mikroelementy.
1. Dobra odżywka do paznokci powinna mieć w swoim składzie wapń, krzem, magnez oraz kreatynę. Składniki potrzebne paznokciom do wzrostu i utrzymania dobrej kondycji możesz dostarczać im również z dietą: jedz produkty bogate w białko, wapń, cynk, żelazo, miedź i witaminę B5, czyli np. jajka, mleko i orzechy.
2. Jeśli masz słabe paznokcie, raz w tygodniu przeprowadź kurację natłuszczającą. Użyj olejku pielęgnacyjnego lub sama wykonaj mieszankę z kilku łyżek oliwy z oliwek i soku z cytryny, który działa rozjaśniająco. Mocz w niej palce 15 minut, a potem wmasuj ją w płytkę. Zabieg zrób tuż przed snem i nie myj już rąk.
Nasza rada
Unikaj zmywaczy z acetonem, bo wysuszają płytkę paznokcia i czynią ją podatną na zniszczenia. Ważne jest też, jakiego pilnika używasz. Najlepsze są pilniki papierowe, mineralne i szklane. Metalowe sprzyjają rozdwajaniu się paznokci.
Delikatny dotyk
Łatwo o przesuszenie skóry dłoni i podrażnienia. Można temu jednak zaradzić. Każdego dnia nasze ręce poddawane są wielu wyzwaniom. Sprzątają, myją, piorą - potrzebują więc solidnej pielęgnacji, aby nie dopuścić do przesuszenia i podrażnień skóry.
1. Jeśli jednak jest szorstka, a nawet pękająca, raz w tygodniu zafunduj dłoniom drobnoziarnisty peeling, który złuszczy zrogowaciały naskórek i wygładzi go. Pobudzi też procesy regeneracyjne, przyspieszające odnowę skóry.
2. Na dłoniach znajduje się niewiele gruczołów łojowych, dlatego ich ochronna warstwa lipidowa jest bardzo cienka. Dlatego po peelingu nałóż na nie odżywczą maskę. Kupując ją, zwróć uwagę, czy zawiera substancje o działaniu kojącym i natłuszczającym (gliceryna, oleje roślinne).
Nasza rada
Parafina to świetny sposób na regenerację przesuszonych i zniszczonych dłoni. Zabieg polega na zanurzeniu rąk w ciepłej parafinie, która rozgrzewa skórę, dzięki czemu składniki odżywcze mogą skuteczniej zadziałać. Efektem są gładkie i miękkie dłonie.