Piękny trawnik w kilku krokach

Twój trawnik powinien zachęcać do położenia się na nim. Jeśli wygląda blado, pojawiły się na nim żółte lub łyse plamy to czas, by przywrócić mu piękny wygląd

Wiosną zadbaj o trawnik
Wiosną zadbaj o trawnik123RF/PICSEL

Wiosna to idealny czas na coroczną renowację murawy. Z miejsc, gdzie trawa po zimie całkowicie zniknęła albo uschła, dokładnie usuń jej resztki. Użyj do tego szerokich grabi. Później wzrusz ziemię, posyp ją nawozem i dosiej nasionami - tego samego rodzaju traw co reszta twojego trawnika lub specjalnej mieszanki regeneracyjnej.

Nasiona przykryj warstwą ziemi o grubości około 1 cm i lekko ją ubij (walcem lub chodząc po desce, położonej na podłożu). Na końcu miejsce renowacji podlej używając zraszacza - inaczej silny strumień wody mógłby rozpryskać ziemię, wypłukać i rozproszyć nasiona.

Miejsce wysiewu ogrodź, by zanim trawa nie urośnie, po niej nie chodzić. Inaczej możesz zniszczyć nasiona lub spowodować, że nie wyrosną w sposób równomierny.

Na kilka pierwszych dni miejsce wysiewu możesz na noc przykryć folią lub agrowłókniną, co przyspieszy kiełkowanie nasion. Pamiętaj o codziennym obfitym zraszaniu.

Pierwsze koszenie można zaplanować po około 3 tygodniach od siewu.

Koś regularnie

Pierwsze koszenie wykonaj, gdy źdźbła mają ok. 10 cm. Koś raz w tygodniu, najlepiej rano lub wieczorem. Trawniki w cieniu wymagają rzadszego koszenia, niż rosnące w pełnym słońcu. Nie skracaj trawy zbyt mocno, a tylko o 1/3 lub 1/2 jej długości. Po koszeniu obficie ją podlej. Dbaj o to, by kosiarka miała zawsze ostre noże.

Oczyść i dotleń

Wygrab uschniętą trawę i liście, usuń chwasty i kretowiska. Użyj wertykulatora, który ponacina murawę. Ułatwi to dostęp do korzeni tlenu,wody, światła i składników pokarmowych. Niewielki trawnik możesz dotlenić spacerując po nim w butach, z nałożonymi na nie kolczastymi nakładkami - mini areatorami.

Z solniczką na chwasty

Pojedyncze chwasty możesz trwale usunąć przy pomocy soli kuchennej. Chwast wytnij z ziemi nożem tak, by usunąć jak najwięcej jego korzenia. Pozostałą w ziemi część posyp solą. Po takim zabiegu, miejsca, w którym rósł chwast, nie podlewaj do następnego dnia, by nie spłukać soli.

Nawożenie i podlewanie

Częstszego podlewania wymaga trawa w słońcu (w upał codziennie rano). Podlewaj zraszaczem, by ostrym strumieniem nie zrobić w ziemi wgłębień. Nawożenie - dwa razy w sezonie rozsyp 1-2 cm warstwę kompostu. Możesz też użyć specjalnego nawozu do trawników.

Trawnik z rolki

Usuń kamienie i chwasty. Potem wzrusz ziemię na głębokość ok. 5 cm, by korzenie trawy mogły swobodnie się rozrastać. Jeśli podłoże jest ubogie - rozsyp nawóz, np. kompost. Ziemię wyrównaj i rozwiń pasy trawy, ściśle jeden obok drugiego. Przyciśnij je do podłoża np. deską i ubij walcem. Przez dwa tygodnie codziennie podlewaj. Pierwsze koszenie wykonaj, gdy trawa dorośnie do 10 cm.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas