Reklama

Reklama

Pielęgnacja włosów: Czym jest równowaga PEH?

Równowaga PEH to nic innego jak proteiny, emolienty oraz humektanty w codziennej pielęgnacji włosów. Chcąc mieć zdrowe i zadbane włosy, należy mieć na uwadze, by wchodziły one w skład produktów do pielęgnacji. Co trzeba wiedzieć o równowadze PEH?

Czym jest równowaga PEH?

Równowaga PEH to dostarczanie włosom zbilansowanej dawki protein, emolientów oraz humektantów. Ważne, by było to przemyślane. Dostarczanie tych substancji w za małych lub za dużych ilościach może wiązać się ze skutkiem odwrotnym do zamierzonego.

Czym są proteiny?

Proteiny stanowią naturalny budulec włosów. Do protein należy m.in. jedwab, kolagen oraz keratyna. Są one w stanie poprawiać strukturę włosów oraz zregenerować poprzez odbudowę ubytków. Ponadto mogą nadać włosom objętości oraz wzmocnić ich skręt. Po dostarczeniu włosom protein są one pełne blasku i witalności.

Reklama

Czym są emolienty?

Emolienty mają za zadanie chronić włosy przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapobiegać utracie wody. Do emolientów można zaliczyć olej arganowy, olej kokosowy oraz parafinę. Po zastosowaniu emolientów włosy przestana się puszyć. W dodatku uznaje się, że emolienty mogą zabezpieczać włosy przed uszkodzeniami. Widoczna będzie redukcja rozdwojonych końcówek.

Czym są humektanty?

Humektanty stanowią substancje, które mają na celu magazynowanie wody we włosach oraz regulowanie poziomu nawilżenia. W związku z tym do humektantów można zaliczyć np. kwas hialuronowy, aloes oraz glicerynę.

Proteiny, emolienty i humektanty. Jak sprawdzić, czego brakuje włosom?

Emolienty dobrze sprawdzą się na włosach, które mają tendencję do przesuszania się, puszenia oraz plątania. Natomiast, gdy są one przyklapnięte i nie mają blasku to oznacza, że emolienty zostały dostarczone włosom w nadmiarze.  

W przypadku, gdy włosy będą potrzebować humektantów, staną się one suche i do tego przyklapnięte. Gdy dostraczymy ich za dużo, to będą się puszyć oraz plątać. 

Zbyt dużo protein odznacza się suchością włosów, jeśli jednak będzie ich za mało, nie będą miały blasku, zaczną się kołtunić lub puszyć. 

Jak zachować równowagę PEH?

By zachować równowagę PEH nie ma konieczności łączenia protein, humektantów i emolientów w jednej odżywce do włosów. Dobór odpowiednich ilości tych składników jest kwestią indywidualną. Ważne, by dopasować ilość stosowanych protein, humektantów i emolientów pod względem m.in. porowatości włosów. 

Włosy należy obserwować i patrzeć jak reagują na nową pielęgnację. Same zasygnalizują, czy któregoś ze składników jest za dużo lub za mało. 

Warto pamiętać m.in. o tym, że pogoda ma znaczenie w doborze preparatów pielęgnujących włosy. Dzieje się tak w przypadku humektantów, których najlepiej używać wiosną oraz latem. Duży wpływ na ich działanie ma wilgotność powietrza, która sprawi, że po zastosowaniu humektantów włosy zaczną się puszyć. 
 
Czytaj więcej:

Nie może opędzić się od adoratorów. Fantazjują o jej włosach

Tak wygląda fryzura za 8000 zł. Fryzjerka musi się tłumaczyć

Co zrobić, żeby farba z włosów nie schodziła?

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy