Piwonie urzekają zapachem

Wieloletnie rośliny o pięknych, słodko pachnących kwiatach, zwiastujących początek lata.

123RF/PICSEL

Piwonie urzekają zapachem

Duchesse de Nemours

Jedna z piękniejszych odmian piwonii chińskiej, wyhodowana w 1856 r. Pełna, o kulistych, śnieżnobiałych kwiatostanach o średnicy 15-20 cm.

Jej wewnętrzne płatki lekko się skręcają. Gdy zaczyna przekwitać, ukazuje żółtozielony środek.
Sarah Bernhardt

Pełna, o karbowanych, pasteloworóżowych płatkach. Niewyróżniająca się jakimś szczególnym zapachem, a uprawiana pod każdą niemal szerokością geograficzną! To bodaj najpopularniejsza na świecie odmiana piwonii chińskiej. 

Wyselekcjonowana w 1906 r. Nazwana na cześć wybitnej i mocno ekscentrycznej (znanej z męskich ról Hamleta i Judasza) francuskiej aktorki Sarah Bernhardt (1844-1923).
Piwonia wąskolistna

Nazwę swą wzięła od kształtu liści- bardzo wąskich, pierzastych. Ta niska krzewinka, na której w maju i czerwcu pojawiają się ciemnoczerwone, błyszczące kwiaty o pojedynczych płatkach, najlepiej się czuje w lekko kwaśnej, dobrze przepuszczalnej, gliniasto-piaszczystej glebie.

Można ją posadzić na rabacie bylinowej w towarzystwie jednorocznych roślin kwitnących lub niskich traw ozdobnych. Ładnie też prezentuje się na skalniaku.

Źródło: Na żywo
Piwonia lekarska

Tworzy dość gęste, krzaczaste kępy. Na przełomie maja i czerwca rozwijają się sporej wielkości kwiaty złożone z kilku okazałych, różowych płatków i licznych żółtych pręcików wewnątrz. 

Najlepiej rośnie w słońcu, na średnio wilgotnej, żyznej glebie. Na ciężkiej kwitnienie będzie obfitsze, ale wzrost rośliny bardzo powolny.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas