Reklama

Reklama

Pomidorów nie sadź koło ogórków, a cebuli przy grochu

Rośliny, jak ludzie, mają swoje sympatie i antypatie. Warto o tym pamiętać, kompletując towarzystwo na wspólną rabatę czy grządkę.

Chcesz mieć dobre plony? Rozsądnie zasiewaj grządki. Obok marchewki posadź cebulę lub szczypiorek (ochroni ją przed gryzoniami) a także sałatę i fasolę (przy nich urośnie dorodna).

Pamiętaj, że ogórki, cebule i mieczyki nie lubią grochu i fasoli, a pomidory - ogórków i kopru włoskiego, za to świetnie będą się czuły w sąsiedztwie pietruszki, czosnku, pokrzywy, nasturcji i aksamitki.

Między fasolą i grochem warto posadzić gorczycę, która odstraszy gąsienice, lubiące żerować na młodych strączkach. W pobliżu kapusty i kalafiora przyda się seler, który ochroni je przed bielinkiem kapustnikiem.

Reklama

Mięta dobrze wpłynie na wzrost roślin strączkowych, odstraszy też od nich mrówki. Bazylia nie przepada za majerankiem, ale lubi ogórki, cebule i koper.

Koper stworzy zgrany duet z roślinami korzeniowymi, np. z pietruszką - on pięknie urośnie, a ona nie będzie narzekać na gryzonie. Czosnek i cebula zabezpieczą truskawki przed szarą pleśnią. Pod młodymi drzewkami owocowymi warto posadzić pokrzywę, która wzmocni ich odporność.

Doborowe towarzystwo dla większości roślin

Aksamitki warto posadzić dookoła kwiatowych rabat (szczególnie tych z roślinami bulwiastymi, np. daliami i begoniami), grządek warzywnych m.in. z ziemniakami i pomidorami, i zagonów truskawkowych. Ich intensywny zapach odstraszy szkodniki. Aksamitki chronią też przed chorobami grzybowymi.

Nasturcje ochronią warzywa, zwłaszcza sałatę i buraki liściowe, przed mszycami. Nasturcji nie lubią też groźne dla roślin pluskwiaki. Możesz posadzić je na grządce albo w pojemniku, pamiętając, że niektóre odmiany są niskie i rozłożyste, ale są i takie, które dorastają do 3 m.

Czosnek, zarówno ten stosowany w kuchni, jak i dekoracyjny, ma silne właściwości bakterio- i grzybobójcze, dzięki czemu skutecznie chroni rośliny przez wieloma chorobami. Zapachem odstraszy też większość szkodników. Możesz wsadzić w podłoże ząbki czosnku albo ustawić czosnek w doniczkach.

Jakie kwiaty na rabaty?

Kolory, podobnie jak zapachy, mają wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Warto o tym pamiętać, planując ogrodowe rabaty. Jeśli trudno ci wstać z łóżka i zabrać się do pracy, wypij poranną kawę w "towarzystwie" czerwonych cynii lub begonii, pomarańczowych petunii albo żółtych nachyłków. Jeżeli masz w sobie nadmiar energii i raczej potrzebujesz wyciszenia, znajdziesz je, odpoczywając wśród delikatnych stokrotek albo pastelowych bakop czy osteospermum.

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy