Pomoc dla wrażliwców

Skóra skłonna do alergii, podrażnień i nadmiernego przesuszania ma wysokie wymagania. Na szczęście dzięki odpowiednim kosmetykom, da się im sprostać.

W czasie upałów nie musisz rezygnować z makijażu
W czasie upałów nie musisz rezygnować z makijażu123RF/PICSEL

Skóra wokół oczu

Lato to szczególnie trudny okres dla naszych oczu. Słońce sprzyja nie tylko zmarszczkom, ale i podrażnia oczy. Alergikom dokuczają pyłki. Gdy skóra wokół oczu jest wyjątkowo wrażliwa, pamiętaj o jej intensywnym nawilżaniu. Unikaj wszystkiego, co mogłoby ją nawet lekko podrażnić. I koniecznie noś okulary przeciwsłoneczne! Krem pod oczy może mieć właściwości anti-age, ale przede wszystkim musi działać łagodząco. Zwróć uwagę na składniki takie jak ekstrakt z kory brzozy, bławatka czy świetlika.

Stosuj również chłodzące żele oraz kremy w formie roll-on. Wrażenie chłodu, jakie pozostawiają, przynosi ulgę delikatnej strefie wokół oka. Do demakijażu wybierz płyn opracowany dla wrażliwej skóry. Są nawet produkty dla osób noszących szkła kontaktowe.

Przy okazji wizyty u kosmetyczki poproś o specjalny zabieg na oczy. Wybierz ten z użyciem kojącej argininy (działa przeciwzapalnie, nawilża i normalizuje pracę skóry) albo łagodzącego aloesu - nie tylko niweluje podrażnienia, ale i nawilża.

Zapewnij cerze ochronę i ukojenie

Promienie słoneczne, wysokie temperatury, kąpiele w morzu czy basenie - to, co cera normalna znosi bez problemu, dla wrażliwej jest wyzwaniem. Zasada: im mniej tym lepiej, jak najbardziej dotyczy pielęgnacji twojej cery. Aby jej nie podrażniać, nie przesadzaj z ilością kosmetyków, stosuj produkty bez alkoholu, na bazie delikatnych składników, hipoalergiczne. W kremach szukaj łagodnych olejów roślinnych, kwasu laktobionowego (wzmacnia cerę nadwrażliwą), substancji o działaniu kojącym (pantenol, alantoina), a także emolientów, które skutecznie nawilżają i natłuszczają skórę.

Krem na dzień powinien zawierać filtr przeciwsłoneczny ok. 30 SPF. Jeśli ten, który stosujesz do cery wrażliwej, nie ma takiej ochrony, nakładaj dodatkowy, z filtrem. Na noc aplikuj na twarz kosmetyk nawilżający, a zarazem kojący. Raz w tygodniu zafunduj skórze twarzy relaksujący seans w postaci odprężającej maseczki.

Działanie łagodzące ma również woda termalna. Spryskuj nią twarz rano i wieczorem. To nie tylko ukoi wrażliwą skórę, ale też przyjemnie ją odświeży. Jeśli podczas mycia podrażnia cię woda z kranu, najpierw ją przegotuj i pozostaw do ostudzenia (powinna być letnia) lub wypróbuj zamiast niej wodę mineralną. Świetnie sprawdzą się też napary z lipy lub rumianku. Również one powinny być przestudzone.

Nie rezygnuj z makijażu

Kosmetyki kolorowe uczulają głównie za sprawą występujących w nich barwników. Na szczęście są produkty opracowane z myślą o osobach z wrażliwą cerą. Jest wiele okazji, gdy chcemy podkreślić swą urodę. Ale kosmetyki do makijażu wybieraj bardzo ostrożnie. I zwróć uwagę na dobrą jakość produktów. Postaw na podkład do cery wrażliwej. Stosuj też kremy BB. Są to kosmetyki pielęgnacyjne z dodatkową funkcją wyrównywania kolorytu i tuszowania niedoskonałości skóry. Wybieraj oczywiście te dla cery wrażliwej. Świetnie tolerowanym kosmetykiem jest matujący puder ryżowy. Stosuj go do utrwalania makijażu. Zwróć uwagę, by nie był perfumowany.

Dobry puder powinien zawierać w swym składzie tylko ryż i ewentualnie talk. Jeżeli nie musisz się malować, daj skórze odpocząć. Jeśli możesz, kupuj hipoalergiczne maskary i cienie do powiek. Oczy i skóra wokół nich są szczególnie podatne na reakcje alergiczne.

Do zrobienia makijażu zwykle używasz pędzli i gąbeczek? Myj je i susz regularnie, bo zanieczyszczenia, jakie się w nich gromadzą, mogą być czynnikiem drażniącym skórę. Każdy kosmetyk może wywołać reakcję alergiczną. Dlatego nowy produkt najpierw przetestuj, aplikując małą ilość na skórę za uchem. Jeśli w ciągu 2 dni nie ma reakcji, produkt jest bezpieczny.

23/2016 Na Żywo

Letnia wersja małej czarnejStyl.pl
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas