Reklama

Poradnik ogrodniczy: Praktyczne pnącza

Sprawią, że ogród będzie bardziej przytulny, a z balkonu spłynie kaskada kwiatów.

Na zdrowie

"Ziele długowieczności" - Jiaogulan, Gynostemma, Pentaphyllum to nazwy wieloletniego pnącza pochodzącego z Azji, ostatnio bardzo popularnego. Napary z "ziela długowieczności" (wystarczy zalać wrzątkiem liście lub pędy i zostawić pod przykryciem na kwadrans) wzmacniają odporność, koncentrację, siły witalne, działają przeciwzapalnie i antystresowo. Pnącze nie jest trudne w uprawie. Lubi światło, żyzne, przepuszczalne podłoże o kwaśnym odczynie, stale lekko wilgotne. Może rosnąć zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie lub w domu.

Owocujące

Miniaturowe kiwi - Chcesz mieć własne owoce kiwi? Posadź w ogrodzie aktinidię. To dość proste w uprawie pnącze potrzebuje słonecznego, osłoniętego od wiatru miejsca i wilgotnej, przepuszczalnej, żyznej gleby. Musisz tylko pamiętać, że to roślina dwupienna, a więc żeby owocowała, trzeba posadzić obok siebie krzew męski i żeński (najlepiej po kilka) albo obupłciowy.

Reklama

Jednoroczne

Ściana z kwiatów - nawet na niewielkim balkonie możesz stworzyć z kwiatów efektowną ściankę. Wykorzystaj do tego pnącza jednoroczne, np. nasturcje, groszek pachnący, kobeę czy tunbergię. Możesz posadzić je z kupionych sadzonek (teraz są w sprzedaży) albo wysiać samodzielnie - pośpiesz się, to ostatni moment na nasturcję i groszek.

Bluszcz


Jeśli chcesz ukryć w zieleni komórkę na narzędzia czy śmietnik, opleć je bluszczem. Nie jest wymagający, urośnie nawet w cieniu i przez cały rok będzie zielony. Wystarczy, że włożysz do wody kilkunastocentymetrowy kawałek pędu z wierzchołkiem (usuń dolne liście), by po 2-3 tygodniach pojawiły się korzonki.

Klematisy pnące

Do ukwiecenia altanki - Klematisy pnące, nazywane też powojnikami, to obficie kwitnące wieloletnie pnącza albo byliny. Różnią się wielkością kwiatów, porą kwitnienia i długością pędów. Jeśli chcesz ukwiecić cały domek, wybierz te, które pędami sięgną aż po sam dach.



Nowość - niebieskie kwiaty Klematis "Cassandra" ma kwiaty o niezwykle oryginalnym kształcie i rzadko spotykanym niebieskim kolorze. Jest byliną, dorasta do ok. metra i pięknie pachnie.

Dobieramy podpory

Jednorocznym pnączom z reguły wystarczą lekkie podpory, np. bambusowe paliki albo siatka. Rośliny o długich pędach, np. klematisy, najlepiej przymocować do ściany domku albo pergoli. Silnym glicyniom, dorastającym do kilkunastu metrów, zapewnij solidne metalowe konstrukcje.

Sadzimy i dbamy o korzenie

Aby zdrowo rosły - pnącza potrzebują żyznego podłoża, najlepiej wzbogaconego nawozem naturalnym. Dobrze im zrobi, gdy przed wsadzeniem sadzonki do przygotowanego dołka wsypiesz porcję kompostu lub obornika. Ważne też, by korzenie rośliny zabezpieczyć przed utratą wilgoci i przegrzaniem. Trzeba więc po posadzeniu przykryć je grubą warstwą ściółki, np. drewnianymi skrawkami lub korą.


Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama