Powietrze w mieszkaniu– co robić, by nie truło

Szkodliwe substancje, które wdychamy, są nie tylko na zewnątrz. W naszych domach również. Często sami nieświadomie się do tego przyczyniamy. Na szczęście można to zmienić.

Zrezygnuj z płynów w aerozolu i używaj np. mleczka
Zrezygnuj z płynów w aerozolu i używaj np. mleczka123RF/PICSEL

Nie kupuj aerozoli

Środki do sprzątania w sprayu są bardziej szkodliwe od tych w płynie, mleczku lub innej postaci. Rozpylona mgiełka łatwiej przedostaje się do dróg oddechowych i może je podrażniać.

Myjąc np. wannę preparatem w aerozolu, wdychasz więcej chloru niż wtedy, gdy nałożysz go na gąbkę.

Chemiczne odświeżacze powietrza, spraye do pielęgnacji mebli itp. zawierają szkodliwe dla zdrowia formaldehydy, substancje ropopochodne itp. Zrezygnuj z nich.

Drewno nabłyszczaj woskiem pszczelim albo wazeliną. Doskonale chronią je i zmniejszają przyciąganie kurzu.

Do czyszczenia łazienki używaj sody z solą, a krany przecieraj szmatką zmoczoną w wodzie z octem (pół na pół).

Częściej odkurzaj

Nie tylko dywany, ale także obicia mebli i materace. Osiadają na nich cząstki kurzu, zarodniki grzybów i roztocza, które zanieczyszczają powietrze. 

Odkurzaj także rośliny doniczkowe. Książki i bibeloty trzymaj w regałach za szybą. 

Aby meble nie przyciągały zbyt pyłu, szmatkę, którą je wycierasz, zmocz w wodzie z gliceryną (pięć kropli na litr wody).

Regularnie wymieniaj również filtr w swoim odkurzaczu. 

Sprawdź wentylację

Zadbaj, aby świeże powietrze stale dopływało do wnętrza, a zużyte miało z niego ujście. Jeśli szyby w mieszkaniu są zaparowane i skrapla się na nich woda, to znaczy, że wentylacja nie działa prawidłowo. 

Pamiętaj, że raz w roku powinna być sprawdzona przez fachowca. Obejrzyj też kratki wentylacyjne i oczyść je, jeśli pokryły się osadem.

Susz z głową

Pranie rozwieszone w mieszkaniu zwiększa wilgotność powietrza nawet o 30 procent. Może to sprzyjać rozwojowi grzybów pleśniowych.

Ich mikroskopijne zarodniki przenikają do płuc i często wywołują alergię lub przewlekły kaszel.

Rozwieszaj uprane rzeczy w pomieszczeniu, w którym przebywasz najrzadziej i susz je przy uchylonym oknie.

Uwaga na kadzidełka

Wydzielają sto razy więcej szkodliwych związków niż świece zapachowe. Nie oznacza to jednak, że musisz trzymać się od nich z daleka. 

Świetnie eliminują przykrą woń, np. po smażeniu ryby. Nic się nie stanie, gdy raz na jakiś czas zapalisz kadzidełko. Zawsze jednak potem przewietrz mieszkanie. 

Uważaj również na parafinowe pachnące świeczki - wydzielają rakotwórczy formaldehyd. 

Naturalne zielone filtry

Rośliny są twoimi sprzymierzeńcami w oczyszczaniu powietrza w domu. Trzy dorodne okazy w donicach o średnicy ok. 17 cm pochłoną szkodliwe substancje w pomieszczeniu do 30 m2. 

Najlepiej radzą sobie z tym: skrzydłokwiat, paproć, dracena, palma Areka, monstera dziurawa, kalatea, paproć Nefrolepis.

Im są okazalsze, tym lepiej. Rośliny te mają zdolność przetwarzania substancji szkodliwych w inne, które służą im jako pokarm. Wchłaniają dwutlenek węgla i zamieniają go w węglowodany oraz tlen.

Zobacz także:

Doskonałość Mody 2019Styl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas