Pożegnaj mole
Przynosimy je do domu w torbie, z ubraniem, strzępkami obić mebli i wełny albo przyfruwają same przez okno i otwory wentylacyjne. Gnieżdżą się w ciemnych zakamarkach. Żyją też w szparach podłogi wśród kurzu i drobinek włókien. Potomstwo jednej pary może zjeść aż do 30 kg wełny w roku. Nie dopuść więc, aby się namnożyły.
Pozbądź się ubrań, w których są gniazda moli i odkurz szafy. Nie wystarczy przejechać odkurzaczem półki i podłogi. Wysprzątaj też przestrzeń za nimi. Od razu wyrzuć też worek z odkurzacza.
Zapachy
Między ubraniami rozwieś saszetki z lawendą, macierzanką, miętą, bylicą, szałwią, tzw. bagnem, wanilią, rozmarynem, igłami sosnowymi, liśćmi laurowymi, zielem angielskim, tymiankiem. Rozłóż gazety (mole nie lubią farby drukarskiej) i mydła zapachowe. Ich zapach odstrasza mole (chociaż ich nie niszczy), więc dopóki się nie ulotni, zmieniaj te środki na świeże.
Olejki
Nasącz nimi bawełnianą chusteczkę albo poduszeczkę i zostaw na półkach. Wykorzystaj olejki lawendowe, cytrusowe, eukaliptusowe, goździkowe. Ale nie skrapiaj nimi bezpośrednio wnętrz szaf, bo szybko wyparuje i poplami ubrania. Możesz też przygotować w atomizerze spray na mole. Wlej szklankę wody, dwie łyżki octu, po kilka kropel aromatycznego olejku. Spryskaj wnętrze szafy i zostaw do wyschnięcia. Powtarzaj tak długo, aż stwierdzisz, że mole się wyniosły. Później rozpylaj raz na tydzień, np. podczas porządków.
Cytrusy
W szafie możesz zawiesić lub rozłożyć wysuszone w piekarniku plasterki cytryny lub pomarańczy z powtykanymi goździkami. Albo kup gotowe, np. cytrusowe woreczki aromatyczne (czy o innych zapachach) lub sama je zrób z suszonych skórek. Zapakuj w woreczek uszyty z gazy lub innego przewiewnego materiału i przewiąż wstążką lub gumką.
Słońce
Raz na trzy miesiące wszystko wywietrz i wytrzep. Pozostaw na 20-30 minut na słońcu (larwy moli giną od promieni słonecznych w temperaturze 20°C). Molom nie sprzyja też niska temperatura, więc można włożyć na kilka godzin ubranie w foliowej torbie do zamrażalnika. Warto też często zmieniać temperaturę - trzymać je przez krótki czas w zamrażalniku (lub na mrozie), potem ogrzać w domu i znów schłodzić.
Pułapki
Aby wyłapać fruwające osobniki, użyj gotowych wiszących pułapek na mole. Są to tekturki pokryte tzw. feromonami. Działają trzy miesiące. Nie są wyczuwalne dla ludzi (i nieszkodliwe), ale zwabiają owady, które się przyklejają. Aby zrobić domową pułapkę, użyj octu winnego lub zwykłego (najlepiej go podgrzej) czy wina. Wlany do miseczki przyciągnie mole, które się w nim utopią.
Pokrowce
Ubrania, których rzadko używasz, wkładaj do worków próżniowych, by utrudnić dostęp moli. Mają one otwór, do którego przystawia się odkurzacz i wysysa z niego powietrze.
Chemiczne środki
Są dostępne w formie zawieszek nasyconych owadobójczym preparatem albo w postaci sprayu. Spryskuje się nimi podłogi, ściany i sufit (uważaj, aby nie podrażniły skóry i oczu). Zdesperowani mogą zamówić dezynsekcję mieszkania albo zamontować moskitiery i siatki na otwory wentylacyjne, którymi mole dostają się do domu.
Zobacz także: