Prezenty dla dziecka
Prezent powinien przyciągać uwagę dziecka i sprawiać, że nie przestanie bawić się nim po jednym dniu! Podpowiadamy, jak wybrać taki podarunek dla pociechy.
Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych zabawek. Jak wybrać taką, która nie dość, że ucieszy nasze dziecko, to w odpowiedni sposób będzie stymulować jego rozwój? Przy jej wyborze kieruj się przede wszystkim: bezpieczeństwem zabawki, dostosowaniem jej do wieku dziecka oraz walorami wpływającymi na jego rozwój.
Dobra zabawka to bezpieczna zabawka
Postaw na bezpieczeństwo zabawki, a co za tym idzie, na jej jakość. Pamiętaj, że zabawka bezpieczna dla dziecka musi być odpowiednio oznakowana. W krajach Unii Europejskiej zabawki dla dzieci do 14. roku życia mają symbol CE i takich najlepiej poszukiwać w sklepach. Warto także wybierać zabawki sprawdzonych firm.
Na bezpieczeństwo zabawki należy zwracać szczególną uwagę, gdy ma ją dostać dziecko do 3. roku życia. W początkowym okresie życia poznaje ono świat głównie oralnie, wkładając grzechotki, gryzaki czy inne zabawki do buzi. Przetestowana zabawka gwarantuje to, że nie zostały do jej produkcji użyte np. substancje zmiękczające plastik, czyli ftalany, albo ołów, przez co nie zagraża ona zdrowiu i życiu dziecka.
Zabawki dla tak małych dzieci nie powinny składać się również z małych elementów, które dziecko może połknąć, czy mieć ostrych krawędzi, którymi może się skaleczyć. Wszystkie części zabawki muszą być dobrze scalone.
Zabawki z dźwiękiem nie powinny drażnić zbyt intensywnie uszu. Dlatego warto je jeszcze przed zakupem wypróbować i ocenić. Te, przy użyciu których dziecko będzie mogło się przemieszczać, muszą być stabilne i umożliwić mu skuteczne zahamowanie w razie potrzeby.
Zabawka dostosowana do wieku wspomaga rozwój
Pamiętaj o tym, by w zasięgu ręki małego dziecka nie znajdowało się zbyt wiele zabawek jednocześnie. Dlaczego? Bo maluch szybko straci nimi zainteresowanie i nie będzie w stanie skoncentrować się na odkrywaniu możliwości jednej z nich przez dłuższy czas. No i... zbankrutujesz, kiedy zechcesz zaspokoić potrzeby małego człowieka. Dlatego kupuj mniej zabawek, dbając raczej o ich jakość i walory edukacyjne.
Ważne jest, by zabawka - poza radością - stymulowała również rozwój małego człowieka. By tak się stało, musi ona być jednak dostosowana do charakteru, temperamentu, ale przede wszystkim do wieku dziecka. Zwiększa się wówczas prawdopodobieństwo tego, że daną zabawką będzie się ono chętnie bawiło i faktyczne dzięki niej zdobędzie nowe umiejętności.
Kiedy zabawka okaże się za trudna, bo kupisz ją dziecku "na wyrost", zniechęci się ono do zabawy, a fakt, że nie potrafi zrobić czegoś, co w jego wieku nie jest jeszcze wymagane, tylko negatywnie wpłynie na jego samoocenę.
Co innego dla roczniaka, co innego dla przedszkolaka
W pierwszym roku życia dziecko odkrywa świat wszystkimi zmysłami, jednocześnie je ćwicząc. Musi więc wszystkiego dotknąć, spróbować, co się da. Doskonałym w tym okresie prezentem będą dla niego grzechotki, gryzaki, jaskrawe i grające zawieszki nad łóżko czy maty edukacyjne.
Między 1. a 2. rokiem życia maluch zaczyna poznawać świat już z innej perspektywy, bo zaczyna chodzić, uczy się koordynować ruchy, nabiera sprawności, uczy się mówić. Doskonale jako prezent sprawdzi się zatem stolik edukacyjny, który świetnie stymuluje rozwój manualny i muzyczny dziecka. Innym dobrym pomysłem mogą być klocki drewniane czy plastikowe. Bawiąc się nimi, dziecko ma możliwość pobudzania wyobraźni i kreatywności. Nie zapominaj o książkach - dzięki nim dziecko wzbogaca słownictwo.
Idealnym wyborem dla dziecka w wieku między 2. a 3. rokiem życia może być np. zestaw drewnianych owoców, warzyw i pieczywa, dzięki którym maluch będzie mógł zaprojektować swoją kanapkę czy "ugotować" obiad. Dzieci w takim wieku próbują wcielać się w różne role - mamy, taty, sprzedawczyni, policjanta. Zabawki imitujące świat dorosłych, a więc ciężarówki, samoloty, plastikowe czy drewniane sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia do majsterkowania, kasy sklepowe, telefony, talerzyki, kubki, sztućce... to może naprawdę ucieszyć. Chłopczyka w tym wieku każdy, nawet najmniejszy samochodzik będzie cieszył ogromnie. Jest to też dobry moment, by podarować dziecku pierwsze, 4-5 elementowe puzzle.
Dzieci w przedziale wiekowym między 4. a 6. rokiem życia cechuje już ogromna wyobraźnia. Dlatego zabawkowy wózek, kasa sklepowa czy zestaw "młodej gospodyni" będzie świetnym prezentem stymulującym tę umiejętność. Nieocenione dla rozwoju wyobraźni dziecka są też klocki lego czy puzzle, które uczą też cierpliwości i wytrwałości. Świetnie sprawdzają się w tym wieku także wszelkie zestawy "małego geniusza", dzięki którym nasze dziecko poznaje podstawowe prawa fizyki, samemu wykonując proste doświadczenia.
Jednak najbardziej wartościowym prezentem dla twojego dziecka będzie tak naprawdę czas, jaki wygospodarujesz na waszą wspólną zabawę nowymi podarunkami. Idealnie byłoby, gdyby towarzyszyły mu twoje zainteresowanie, pochwały i podziw. To da dziecku ogromną motywację do rozwoju.