Przeboje późnego lata
Gdy lato ma się już ku schyłkowi, niektóre kwiaty zaczynają swoje przedstawienie. Warto popatrzeć na ten barwny spektakl.

123RF/PICSEL
Przeboje późnego lata
Gdy lato ma się już ku schyłkowi, niektóre kwiaty zaczynają swoje przedstawienie. Warto popatrzeć na ten barwny spektakl.

Rozchodnik okazały jest byliną uniwersalną. Jak nazwa wskazuje należy do największych rozchodników. Choć w naszych ogrodach jeszcze jest mało znany, to wciąż zyskuje polularność, gdyż jest niezwykle atrakcyjny i bardzo łatwy w uprawie. Urośnie na każdej glebie. Nie boi się suszy ani mrozu. Zdobi ogród przez cały rok. Nadaje się również do późnoletnich nasadzeń balkonowych.

Kosmos podwójnie pierzasty, inaczej onętek lub warszawianka. Z tą ostatnią nazwą wiąże się legenda, że gdy mieszkańcy stolicy po wojnie wracali do zrujnowanych domów, nieopodal gruzowisk zauważyli kolorowe kwiaty. Podobno dopiero potem kosmos powędrował do innych regionów Polski. Kosmos jest rośliną jednoroczną. Wystarczy raz wprowadzić go do ogrodu, a w następ- nych latach sam się rozsieje. Z wyglądu bardzo delikatny, lecz tak naprawdę odporny na szkodniki i choroby. Zadowoli się umiarkowaną glebą. Lubi stonowiska słoneczne i osłonięte od wiatrów.

Cynie to szybko rosnące rośliny jedoroczne. Kwitną aż do przymrozków. Ich zaletą jest mnogość kolorów i kształtów. Rośliny bardzo atrakcyjne dla motyli, więc siejąc je możesz liczyć na odwiedziny tych pięknych owadów. Pięlęgnacja cynii ogranicza się do usuwania przekwitłych kwiatów oraz podlewania w czasie długotrwałej suszy.

Jeżówka purpurowa to bylina niezawodnie kwitnąca do października. Niekłopotliwa w uprawie. Doskonale wygląda na rabacie mieszanej, nadaje się do wazonu, a także na suche bukiety. Ma szerokie zastosowanie w medycynie.123RF/PICSEL

Aster chiński to roślina jednoroczna zakwitająca pod koniec lata. Nowa polska nazwa tego kwiatka to gwiazdosz. Największym wrogiem gwiazdosza jest mróz. Ale bardzo dobrze znosi krótszy dzień i chłodniejsze noce. Zastosowanie: na rabaty, do wazonu i na balkony. Źródło: Świat i ludzie

Dziwaczki otwierają swe kwiaty późnym popołudniem i wieczorem. Ich kwiaty mogą być w różnych kolorach, a także dwubarwne: nakrapiane lub paskowane. Wieczorem kwiaty silnie pachną. By roślina obficie kwitła, należy ją systematycznie nawozić. Ma spore wymagania glebowe – lubi ziemię próchniczną, przepuszczalną i wilgotną o odczynie lekko kwaśnym. Niezaprzeczalną ozdobą rośliny, oprócz kwiatów, są również ciemnozielone liście.

Rącznik pospolity w naszym klimacie uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Osiąga imponujące rozmiary (nawet do 2 m). To roślina bardzo atrakcyjna, o dużych palczastych, czerwonych liściach. Lubi gleby żyzne i wilgotne. Odstrasza krety i turkucia podjadka. Niestety nasiona tej rośliny są trujące dla ludzi, dlatego zrezygnujmy z niej tam, gdzie przebywają dzieci.