Reklama

Reklama

Przesadzamy rośliny doniczkowe

Rośliny będą teraz potrzebowały więcej miejsca, bo kiedy poczują wiosnę, zaczną intensywnie rosnąć.

Rośliny z reguły przesadzamy co 2-3 lata. Częściej, gdy bardzo szybko rosną. Dobrze jest też przesadzić dopiero kupione kwiatki – jeśli zauważysz, że podłoże jest mocno przepuszczalne (woda przez nie przelatuje). Przesadzenie młodych roślin jest proste, problem pojawia się, gdy roślina ma mocno rozrośniętą bryłę korzeniową i nie można jej wyjąć z doniczki. W takiej sytuacji, zamiast przesadzać, możesz wymienić tylko górną warstwę podłoża, ew. przeciąć albo rozbić doniczkę. 

1. Wybierz doniczki

Pamiętaj nie tylko o urodzie doniczek, ale też o potrzebach roślin. Niewysokie kaktusy najlepiej będą się czuły w płaskich pojemnikach, storczyki w ażurowych, a palmy o długich korzeniach – w głębokich. Najbardziej praktyczne są doniczki plastikowe, mają bowiem zwartą, nieprzepuszczalną powierzchnię i łatwo je umyć. Decydując się na tradycyjne ceramiczne, pamiętaj, że ich porowata powierzchnia wchłania część wody, rośliny wymagają więc częstszego podlewania. Wybierając doniczki, zadbaj o to, by ich średnica była ok. 4 cm większa od średnicy bryły korzeniowej rośliny.

Reklama

2. Przygotuj drenaż

Rośliny podlewane "od góry" potrzebują warstwy drenażu, dzięki któremu nadmiar wody będzie swobodnie spływać na dno doniczki. Do doniczek wiszących wybierz lekki drenaż, np. styropianowe kulki lub łupinki orzechów ziemnych. W przypadku roślin podlewanych do podstawki drenaż nie jest konieczny. 

3. Dobierz podłoże

Większość roślin doniczkowych dobrze rośnie w ziemi uniwersalnej. Kwaśniejszej potrzebują m.in. azalie, sępolie, kamelie, a bardziej gliniastej - palmy. Podłoże dla kaktusów i sukulentów powinno być dobrze przepuszczalne, zaś dla epifitów, np. storczyków, bardzo lekkie.

4. Przesadź

Dzień przed przesadzaniem obficie podlej roślinę. 

Delikatnie wyjmij roślinę z doniczki.

Otrząśnij korzenie ze starego podłoża. Możesz obmyć je prysznicem, by wypłukać resztki starej ziemi. 

Na dno doniczki wsyp warstwę drenażu, na niego nieco ziemi.

Włóż roślinę, delikatnie rozłóż jej korzenie.

Dosyp podłoża. Doniczka powinna być nim wypełniona do wysokości ok. 2 cm od górnej krawędzi. Podlej roślinę.

Zobacz także:

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy