Reklama

Reklama

Przygotuj świąteczną zastawę na święta

Już dziś sprawdź, czy twoja świąteczna zastawa nie wymaga reanimacji. Podpowiadamy, jak ją skutecznie przeprowadzić.

Jak myć porcelanę?

Porcelanę myj ręcznie w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Ręcznie malowaną, zdobioną złoceniami - w wodzie zimnej z dodatkiem soku cytrynowego (1 cytryna na 1 litr wody). Porcelany nie wstawiaj do zmywarki, bo ją zniszczysz.  

Zażółcenia na porcelanie

Włóż naczynie do letniej wody z wybielaczem (1 łyżka wybielacza na 1 litr wody). Po godzinie wyjmij i umyj w wodzie z kroplą płynu do naczyń. Na miejscowe zażółcenia przyłóż na godzinę wacik nasączony roztworem wody z wybielaczem.  

Czyszczenie zastawy platerowej

Przygotuj roztwór z 3 litrów wody, 5 łyżek octu i 4 łyżek sody oczyszczonej. Roztwór zagotuj, zdejmij z ognia i od razu włóż do niego platerowane naczynia. Potrzymaj 10 minut. Wyjmij i osusz. Wypoleruj miękką szmatką. 

Reklama

Poczerniałych srebrnych sztućców nie czyść pastą do zębów. Ten "babciny" sposób nie zawsze się sprawdza, a szczoteczka może pozostawić rysy, niełatwo też doczyścić zakamarki i załamania.

Lepszy sposób: do szklanego płaskiego naczynia, np. żaroodpornego, nalej ciepłą wodę i wsyp garść soli. Mieszaj, aż sól się rozpuści. Weź większy kawałek folii aluminiowej, lekko pognieć go i wyłóż nią dno i brzegi naczynia - będzie zbierała zanieczyszczenia. Włóż sztućce - muszą być całkowicie zanurzone. Trzymaj tak długo, aż sztućce będą zupełnie czyste - folia powinna ściemnieć.

Uwaga! W ten sam sposób możesz czyścić srebrną biżuterię, ale bez kamieni. 

Sposób na popielniczkę i świecznik

Zażółcenia od papierosów na dnie porcelanowej popielniczki usuniesz korkiem po winie. Namocz go w wodzie, potem w soli kuchennej i pocieraj. 

Świeca nie mieści się w oprawce świecznika? Nie  przycinaj jej nożem, ani nie skrob, bo popęka i będzie nie do odratowania. Włóż jej dolną część do gorącej wody. Gdy zmięknie, uformuj jej średnicę wedle potrzeby. Jeśli włożysz świecę do zamrażalnika na noc, później będzie palić się wolniej, dłużej i nie będzie "kopcić".

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama