Skóro mamy problem
Jak skutecznie zadbać o skórę suchą i trądzikową albo wrażliwą z przebarwieniami? Czy da się jednocześnie wysuszać i nawilżać naskórek albo koić go i „wywabiać” plamy? Tak! Jeśli masz dwa problemy z cerą, używaj dwóch kosmetyków – podpowiada dr Ewa Skulska, dermatolog z warszawskiej kliniki Ekoderm.
Zmarszczki plus naczynka
Z wiekiem skóra staje się cieńsza, więc słabe, poszerzone i popękane naczynka są bardziej widoczne. Kosmetyków odmładzających i wzmacniających naczynia jest mało. Dlatego często kobiety, które mają oba te problemy, kupują kremy przeciwzmarszczkowe, a "pajączki" maskują makijażem. Efekt: zaczerwienienie staje się coraz mocniejsze.
Dermatolog radzi: Najważniejsze jest wzmocnienie naczynek lekkim serum albo gęstym kremem (w zależności od potrzeb skóry) z wyciągiem z kasztanowca, arniki czy rutyny. W kremie Sensibio AR Biodermy substancjom obkurczającym naczynka towarzyszy łagodząca alantoina i nawilżająca gliceryna. W emulsji redukującej podrażnienia Kuracja naczynkowa Ziaja Med oprócz rutyny i ekstraktu z kasztanowca są też odmładzające witaminy C i E.
Wklepałaś w twarz kosmetyk na naczynka? Teraz możesz wmasować intensywny krem przeciwzmarszczkowy. Na dzień koniecznie z filtrami (minimum SPF 15), bo promienie UV uszkadzają ściany naczyń, nasilają zaczerwienienia i przyspieszają starzenie skóry. Kosmetyk na noc nie powinien zawierać filtrów (mogą podrażnić), ale dobrze, by miał gęstą konsystencję, bo skóra dojrzała potrzebuje nie tylko składników odmładzających, ale też ochronnych lipidów. Zapewni jej to np. luksusowy krem Forever Youth Liberator YSL z kompleksem Glucan Active, który pobudza aktywność komórek. Jeśli zaczerwienienia są słabe, możesz stosować kosmetyk typu 2 w 1, np. wygładzający krem do cery naczynkowej Capilaril 55+ Dr Irena Eris ze wzmacniającym wyciągiem z alg, odmładzającą witaminą E i chroniącą naczynka witaminą C.
Przetłuszczenie plus trądzik różowaty
Najtrudniejszy do pielęgnacji typ cery - superwrażliwy! Z powodu nasilonego wydzielania sebum wymaga pielęgnacji preparatami wysuszającymi, a te szkodzą naczynkom i pogłębiają stan zapalny towarzyszący trądzikowi różowatemu. Żeby problem się nie nasilał, zaleczoną przez lekarza skórę należy pielęgnować kosmetykami odtłuszczającymi i kojącymi jednocześnie.
Dermatolog radzi: Najpierw sięgnij po serum albo lekki krem z kwasami: azelainowym czy migdałowym (zabronione są salicylowy i glikolowy, podrażniają). Przykład? Serum Mandelac marki SesDerma z kwasem migdałowym. Albo krem Bandi z polihydroksykwasami. Uregulują wydzielanie sebum, zwężą pory skóry, ukoją i nawilżą. Ich działanie wzmocnij kosmetykiem do cery naczynkowej, np. emulsją Antirougeurs Avène, z obkurczającym naczynia wyciągiem z ruszczyka i filtrami SPF 20 (promienie UV zaostrzają trądzik różowaty). Na noc lepszy będzie kosmetyk wzmacniający skórę, np. Active Sensitive Yves Rocher.
Naczynka plus trądzik
Nie ma jeszcze kosmetyku, który zapobiega jednocześnie obu tym problemom. Dlaczego? Bo składniki antytrądzikowe wysuszają i podrażniają wrażliwą z natury skórę naczynkową. Jednak pielęgnowanie jej tylko kosmetykami do cery naczyniowej może doprowadzić do rozwoju trądziku różowatego. A zlekceważenie popękanych naczynek utrwali rumień.
Dermatolog radzi: Po pierwsze trzeba użyć serum albo lekkiego kremu - kosmetyk nie może być tłusty, bo nasili trądzik - ze składnikami wzmacniającymi naczynka, np. ekstraktem z kasztanowca. Znajdziesz go w żelowym kompresie z nowej serii Dermika Pharmatherapy, który zawiera też nawilżająco- ochronne polisacharydy. W drugiej kolejności sięgnij po krem przeciwtrądzikowy, najlepiej z kwasami. Kosmetyk firmy Clarena zawiera kwas pirogronowy, który zapobiega powstawaniu zaskórników, oraz azelainowy, działający przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i wzmacniająco na naczynka. W dzień powinnaś dodatkowo chronić skórę lekkim preparatem z filtrami UV - promienie słoneczne nie służą ani cerze naczyniowej, ani trądzikowej.
Nadwrażliwość i przebarwienia
Jak zlikwidować plamy pigmentacyjne? Najprościej kosmetykami rozjaśniającymi z silnie działającymi składnikami, np. złuszczającymi kwasami. Skóra normalna dobrze je toleruje, ale wrażliwa może zareagować zaczerwienieniem, przesuszeniem, pieczeniem.
Dermatolog radzi: Najpierw należy sięgnąć po preparat nawilżająco-łagodzący. Może to być lekkie serum lub krem, np. Allerco z zapobiegającą podrażnieniom witaminą PP, nawilżającą gliceryną i alantoiną. Na tak zabezpieczoną i wzmocnioną skórę można nałożyć intensywny antyprzebarwieniowy krem z kwasami, np. azelainowym, pirogronowym czy glikolowym. Albo ze złuszczającą rezorcyną - jest w składzie nowego kremu Even Brighter marki Eucerin. Składniki aktywne wnikną w naskórek, ale go nie podrażnią, bo jest już chroniony. Kosmetyk rozjaśniający na dzień musi zawierać filtr przeciwsłoneczny jak krem Even Better firmy Clinique z SPF 20, który przeciwdziała przebarwieniom, nawilża i - co ważne dla skóry wrażliwej - jest bezzapachowy.
A gdy skóra wrażliwa źle reaguje na nadmiar kosmetyków? Zamiast dwóch użyj jednego, stworzonego do likwidowania przebarwień cery wrażliwej, np. z serii Lucidin Iwostin. Zawiera kwas ferulowy zmniejszający rumień, kwas glukanowy regulujący produkcję barwnika i kojącą wodę termalną. Kuracja będzie dłuższa, ale delikatniejsza.
Przesuszenie plus trądzik
Tego typu cera pojawia się zazwyczaj jako efekt złego leczenia trądziku. Po długim wysuszaniu zmian zapalnych kosmetykami odtłuszczającymi, bez dodatkowego nawilżania skóry, znika łojotok i rozszerzone pory, ale pozostają grudki, a naskórek staje się suchy i podatny na podrażnienia (może się nawet łuszczyć).
Dermatolog radzi: Przed nałożeniem kremu zwalczającego trądzik sięgnij po nawilżający preparat do cery wrażliwej. Najlepiej wybierz dermokosmetyk sprzedawany w aptece, z minimalną ilością składników - ograniczysz ryzyko podrażnienia. Musi zawierać neutralne składniki nawilżające, np. alantoinę, kwas hialuronowy, glicerynę. Dobrze jeśli, tak jak balsam do twarzy i ciała Cetaphil MD Galdermy, ma w składzie substancje łagodzące, np. pantenol. Gdy cera nie jest mocno przesuszona i uwrażliwiona, można zamiast kremu użyć lekkiego, nawilżającego serum, np. Hydraphase Intense La Roche-Posay z kwasem hialuronowym, argininą i seryną - substancjami, które naturalnie występują w skórze i zatrzymują w niej wodę. Teraz na ukojony i nawilżony naskórek możesz nakładać kremy przeciwtrądzikowe, np. Hyseac A.I. firmy Uriage ze składnikami hamującymi rozwój bakterii, łagodzącymi stan zapalny i zapobiegającymi powstawaniu blizn potrądzikowych.
Jeżeli skóra jest zaleczona, a jej ochronna warstwa lipidowa odbudowana, możesz pielęgnować ją jednym kosmetykiem. Powinien łączyć zalety preparatów łagodzących i przeciwtrądzikowych, jak krem nawilżający na noc Trądzik AA Therapy z antybakteryjnym i delikatnie złuszczającym kwasem azelainowym oraz regenerująco-łagodzącym D-pantenolem.
Zmarszczki plus trądzik
Trądzik cery dojrzałej różni się od młodzieńczego - zazwyczaj nie towarzyszy mu przetłuszczanie cery. Dlatego kosmetyki dla nastolatków nie są wskazane, bo wysuszają skórę, która z natury jest sucha. Im starsza, tym bardziej odżywczych kremów potrzebuje. Ale one zaostrzają trądzik...
Dermatolog radzi: Zaczynaj codzienną pielęgnację od lekkich kosmetyków ze składnikami, które jednocześnie odmładzają, rozjaśniają, przyspieszają produkcję kolagenu i złuszczają skórę. To pobudza jej odnowę i likwiduje zmiany trądzikowe. Możesz używać na zmianę np. skoncentrowanego serum Flavo-C Auriga z witaminą C i kuracji Age Refining Treatment PCA Skin z retinolem. Następnie sięgnij po nietłusty krem odmładzający (na dzień musi mieć filtry UV!), np. Blue Therapy SPF 15 Biothermu z ekstraktami z alg. Do pielęgnacji takiego typu cery nadają się też kosmetyki typu 2 w 1, stworzone specjalnie do cery dojrzałej z trądzikiem. Jak Normaderm Anti-Age Vichy z delikatnie złuszczającym kwasem LHA oraz odmładzającą witaminą C.
Twój Styl 05/2013