Sole, algi, glinki

Te naturalne skarby są szczególnie cenne dla cery dojrzałej. Można z nich samodzielnie przygotować kosmetyki lub kupić zawierające je preparaty.

Składniki pochodzące z głębin morskich doskonale wpływają na cerę
Składniki pochodzące z głębin morskich doskonale wpływają na cerę123RF/PICSEL

Maseczki z algami

Działają silnie odżywiająco i ujędrniająco. Zalecane są podczas odchudzania, kiedy skóra z powodu utraty wagi staje się "luźniejsza", albo gdy po prostu z wiekiem wiotczeje. Algi również skutecznie łagodzą podrażnienia, np. krostki, zaczerwienienia na szyi i dekolcie oraz wzmacniają naczynka krwionośne. 

Wymieszaj 2 łyżki sproszkowanych alg, tzw. spiruliny (dostępna jest w sklepach zielarskich, kosztuje 25 zł) z 1 łyżką oliwy lub jogurtu.  

Maseczkę nałóż na oczyszczoną, lekko wilgotną skórę (np. po prysznicu). Odczekaj 15 minut i zmyj wodą. Osusz skórę i nałóż oliwkę do ciała. Maseczkę stosuj co 4 dni.

Słone kąpiele

Nie tylko odprężają i pomagają oczyścić skórę z toksyn, ale także ją nawilżają. Sprawiają, że staje się gładsza i bardziej jędrna.  

Wystarczy wsypać 1 kilogram soli na dno wanny, napuścić do niej ciepłej (nie gorącej!) wody i zamieszać wodę. Następnie zanurzyć się w toni na 20 minut. Potem należy ciało dokładnie opłukać letnią wodą, osuszyć skórę i nałożyć na nią balsam. Słoną kąpiel zaleca się stosować raz w tygodniu. 

Sól otrzymuje się przez odparowanie wody morskiej. Najlepsza jest nieoczyszczona, zwana szlamem. Ma szary kolor i nie wygląda estetycznie, ale za to jest bogata w sód, jod, chlorki, bromki, selen, związki siarki i magnezu.

Okłady z glinki

Zawierają mnóstwo minerałów i innych cennych dla skóry składników. Działanie glinki zależy od jej koloru. Najczęściej oczyszczają skórę, usuwają z niej toksyny, odżywiają, ujędrniają i działają przeciwzapalnie. Można ją nakładać na każdą część ciała (także włosy). 

Aby otrzymać średniej wielkości maseczkę, trzeba wymieszać 2 łyżki glinki z 3 łyżkami wody. Nakłada się ją na mokrą skórę na 15 minut (w tym czasie trzeba ją zraszać wodą, by nie zaschła). Na koniec maskę zmywa się letnią wodą.

Niezastąpiona do skóry głowy

Wsyp do szklanego naczynia 2-3 łyżki glinki i dolej letniej, przegotowanej wody - tyle, by powstała gęsta papka. Wymieszaj drewnianą lub szklaną łyżeczką. l Maseczkę nałóż na mokrą skórę głowy na 30 minut. Nie dopuść do wyschnięcia glinki (spryskuj ją wodą). Potem spłucz obficie i umyj włosy delikatnym szamponem.

Glinki
Rodzaj skóry
Działanie
Żółta
Bardzo tłusta, łojotokowa
Mocno oczyszczające, odkażające
Zielona
 Przetłuszczająca się, dojrzała
Oczyszczające,  kojące, łagodzące
Czerwona
Wrażliwa,  sucha, dojrzała
Regenerujące,  pobudzające  porost włosów
Czarna
 Łojotokowa
Przeciwzapalne, wzmacniające
„Droga przez mąkę”, czyli rozmowy o literaturze i kuchniStyl.pl
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas