SOS dla wysuszonej skóry

Centralne ogrzewanie nie wpływa korzystnie na jej kondycję. Kiedy traci wilgoć, staje się ściągnięta, podrażniona i spierzchnięta. Jak złagodzić te objawy?

Aby pielęgnacja przyniosła efekty, ważna jest regularność
Aby pielęgnacja przyniosła efekty, ważna jest regularność123RF/PICSEL

1. Nawilżające kosmetyki

Dzięki nim skutecznie ochronisz skórę. Minimum raz w tygodniu rób delikatny peeling enzymatyczny, aby usunąć zrogowaciały naskórek, który zatrzymuje wchłanianie aktywnych składników.

Po umyciu twarzy przetrzyj ją lub spryskaj tonikiem i nie czekaj z nałożeniem kremu, aż wyschnie. Nanieś go na jeszcze lekko wilgotną buzię, aby mniej ją wysuszyć.

Używaj kosmetyków, które zatrzymują wodę w naskórku (np. emolientów) - natłuszczają i łagodzą podrażnienia. Sięgaj po preparaty z mocznikiem, gliceryną, parafiną, lanoliną lub wazeliną, pantenolem, kwasem hialuronowym, ceramidami.

Stosuj olejki (arganowy, kokosowy, migdałowy, z pestek winogron, awokado, rycynowy), dodając je do kremów.

Nakładaj kilka warstw kosmetyków: ochronny krem (na dzień z filtrami UVA i UVB), a potem podkład i puder.

2. Lecznicze kąpiele i odżywcze balsamy

Wybieraj produkty, które koją ciało. Do kąpieli dodawaj nawilżające i natłuszczające kosmetyki. Posmaruj ciało balsamem i poczekaj, aż się wchłonie. Nakładaj go więcej w wysuszone miejsca: na łokcie, kolana, stopy, dłonie.

Aby złagodzić świąd, wsyp do wody w wannie szklankę sody oczyszczonej i zanurz się na 20 minut. 

Możesz też zaparzyć szklankę zmielonych płatków owsianych (zawierają dużo witaminy E i antyoksydanty) albo dolać 0,5-1 l mleka. Na suche ręce nanieś maskę z brzoskwini, papai i awokado lub z bananów. Zmyj po 10-15 minutach. 

3. Zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Dają skuteczne i długotrwałe rezultaty.

Sonoforeza. W wysuszone miejsca skóry wprowadza się aktywne związki z użyciem ultradźwięków. Rozgrzewają ją oraz poprawiają przepływ krwi i limfy, co ułatwia przenikanie przez naskórek. Zabieg może być poprzedzony peelingiem kawitacyjnym. 

Jonoforeza. Aby składniki nawilżające i kojące (np. witamina A) przedostały się pod skórę, wykorzystuje się małe dawki prądu. Wspomaga to produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. 

Mezoterapia bezigłowa. Dostarcza odżywczych, regenerujących i nawilżających substancji (tzw. koktajl witaminowy albo kwas hialuronowy) za pomocą głowicy emitującej impulsy elektromagnetyczne, co daje trwałe efekty. 

Mezoterapia igłowa. Nawilżające preparaty podaje się, stosując urządzenie wyposażone w kilkadziesiąt mikroigiełek. 

Zobacz także:

Anna Dymna apeluje o pomoc kotomStyl.pl
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas