Sposoby na pęknięcia
Kontakt z piaskiem, kurzem i słońcem to dla naszych stóp prawdziwa szkoła przetrwania. A najbardziej cierpią pięty. Jak im pomóc?
Problem pękania naskórka dotyczy wielu z nas. Przesuszony i zgrubiały, rozwarstwia się, tworząc podłużne bruzdy. Im głębiej sięgają pęknięcia, tym trudniej się ich pozbyć i tym pewniejsze, że za rok ponownie przyjdzie nam się z nimi zmagać. Dlatego zacznij działać, jeśli tylko zauważyłaś drobne załamania. Jest szansa, że pożegnasz się z problemem na zawsze. Przede wszystkim zmiękcz skórę pięt w ciepłej wodzie z dodatkiem siemienia lnianego. Następnie usuń zrogowaciały naskórek - najpierw za pomocą tarki do stóp, a następnie peelingu mechanicznego. Teraz stopy są gotowe na krem! Nałóż go obficie na dobrze wysuszoną skórę, po czym owiń je folią spożywczą i wsuń w miękkie kapcie na 15 minut. Po tym czasie dobrze wytrzyj papierowym ręcznikiem i nałóż bawełniane skarpety. Zabieg powtarzaj przynajmniej raz na dwa tygodnie. Nie powinnaś też zapominać o codziennym nawilżaniu stóp po kąpieli.
UWAGA NA GŁĘBOKIE ZMIANY
Im głębsze pęknięcie, tym bardziej bolesne i niebezpieczne dla zdrowia. Otwarte rany stają się wrotami dla bakterii i wirusów. Jeśli dodatkowo pojawia się krwawienie i ropna wydzielina, koniecznie wybierz się do dermatologa.
Jak złuszczać?
Zmiękczony kąpielą naskórek jest znacznie łatwiejszy do usunięcia. Możesz zrobić to za pomocą tarki lub elektrycznej domowej frezarki. Pamiętaj, by przesuwać urządzenie tylko w jednym kierunku - równolegle do pęknięć. Inaczej bruzdy mogą się powiększać. Pumeks to najmniej higieniczny przyrząd do złuszczania. Mogą się w nim rozwijać bakterie i grzyby. Po usunięciu naskórka obowiązkowo posmaruj stopy kremem.