Stopy. Jak o nie dbać latem?
Na stopach skóra jest aż 20 razy grubsza niż na innych częściach ciała, dlatego ma dużą tendencję do nadmiernego rogowacenia. To nie tylko problem estetyczny, ale także często prowadzi do łuszczenia wysuszonej skóry, bolesnego pękania (zwłaszcza pięt) i stanów zapalnych.
By były gładkie
Gładkość stopom najszybciej przywróci kąpiel w wodzie z sodą oczyszczoną (3 łyżki na 4 litry wody). Po kwadransie soda zmiękczy naskórek, wtedy za pomocą tarki lub pumeksu pozbądź się zgrubień. Po takiej kąpieli najlepiej jest wmasować w stopy oliwkę goździkową (ma właściwości zmiękczające, nawilża jące i przeciwbakteryjne). Przygotuj ją 10-12 godzin wcześniej: do 2 łyżek oliwy wrzuć kilka goździków i odstaw. Wygładzić naskórek stóp pomoże także piling gruboziarnisty lub specjalne kosmetyki złuszczające w saszetkach. Pamiętaj jednak, że zbyt częste złuszczanie naskórka stymuluje go do szybszego odrastania. Kąpiele ze złuszczaniem pumeksem lub piling stosuj najczęściej raz w tygodniu.
Ważne nawilżanie
Skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych, dlatego nie nawilża się sama - jej kondycja w dużej mierze zależy od tego, jak ją traktujemy. Po każdej kąpieli lub tuszu należy wmasować w stopy krem. Najlepiej taki, który zmiękcza skórę, wygładza ją i zatrzymuje w niej wilgoć.
Jakie substancje zadbają o nasze stopy? Mocznik (rozpuszcza martwe komórki i wygładza skórę), masło shea, panthenol, lanolina. Kojąco i leczniczo na skórę stóp wpłyną: witamina A, propolis, olejek z drzewa herbacianego, wyciągi z cytrusów, szałwia i rozmaryn. Gdy stopy są bardzo przesuszone, 1-2 razy w tygodniu posmaruj je grubszą warstwą kremu, załóż specjalne bawełniane skarpetki i połóż się spać. To niezawodna kuracja nawilżająca.
Lekkie i świeże
Po upalnym dniu stopy często są opuchnięte i "ciężkie". Wtedy połóż się na kanapie, stopy unieś powyżej serca, np. umieść na jej oparciu. Już po kilkunastu minutach opuchlizna powinna zacząć ustępować. Zmęczone nogi zrelaksuje również chłodna kąpiel - zanurz je w misce z dodatkiem naparu szałwii albo soli i odświeżającego cytrusowego olejku. Skuteczny jest masaż kostkami lodu zawiniętymi w ściereczkę bawełnianą.
By stopy były cały dzień świeże, ich skóra musi oddychać. Latem koniecznie noś buty z naturalnego materiału. Nie wywołuj nadmiernego pocenia się stóp kąpielami w zbyt gorącej wodzie (pobudzi gruczoły potowe do działania). W upalne dni potrzebują chłodu i letniej wody. Po porannym prysznicu wetrzyj w stopy krem z szałwią lub miętą - działają odświeżająco. Używaj dezodorantów lub talku do stóp i obuwia.
Tego najbardziej potrzebują
Tarka czy pumeks?
Równie dobrze złuszczają naskórek, jednak pumeks po każdym użyciu powinien być umyty wodą z mydłem i wysuszony. Przechowuj go z dala od wody. Jego pory są wymarzonym siedliskiem dla grzybów i bakterii. Najlepsze tarki do stóp to te dwustronne, z papierem ściernym. Z jednej gruboziarnistym, usuwającym zrogowacenia, z drugiej drobnoziarnistym, "polerującym" skórę.
Piling kwasami
Wystarczy kupić foliowe skarpetki, które zawierają np. kwas glikolowy (kosztują od 15 zł do 40 zł). Zakłada się je na około 60 minut, a na nie jeszcze jedne, ciepłe skarpetki. Trzy dni po zabiegu skóra zaczyna się złuszczać, trwa to do 2 tygodni.
Letni pedicure
Paznokcie u stóp przytnij na prosto na długość około 3 mm. Jeśli obetniesz je w kształcie łuku lub za krótko, płytka może zacząć wrastać w tkankę. To jest ważne szczególnie przy dużym palcu, bo tu najczęściej dochodzi do wrastania. Płytkę najlepiej jest pomalować na czerwono. Ten kolor jest zawsze modny i elegancki. Odcień dobierz do barwy skóry. Jeśli nie masz wprawy w malowaniu paznokci, wybierz kolory pastelowe - przy nich nie widać ewentualnych niedociągnięć.