Storczyki - kapryśne piękności
Orchidee, zwane u nas storczykami, aby pięknie kwitły, wymagają troski.
Jak pielęgnować?
Rodzina storczyków jest wielka, dlatego każdy rodzaj trzeba traktować indywidualnie, zgodnie z jego preferencjami. Mogą różnić się zapotrzebowaniem na wilgoć, nasłonecznienie, wodę oraz substancje mineralne. Ważne, by zapewnić im specjalne podłoże oraz nawóz (płynny dla wszystkich storczyków albo dolistny dla epifitów). Raz dziennie letnią, miękką wodą spryskuj ich korzenie i liście, kwiaty osłaniaj, bo mokre szybciej zwiędną.
Nawilżaj powietrze
Storczyki źle znoszą suche powietrze, dlatego zimą, gdy grzeją kaloryfery, warto korzystać z nawilżacza albo obok doniczek ustawić napełnione wodą naczynia.
Bez podłoża
Część storczyków, np. falenopsis, to epifity, które w naturze nie rosną w ziemi, tylko przyczepione do konarów drzew. W podobny sposób można uprawiać je w domu, ale wymaga to częstszego zraszania (nawet dwa razy dziennie). Orchideę przymocuj do pnia czy gałęzi zielonym, izolowanym drucikiem florystycznym, zwykły mógłby zardzewieć i uszkodzić delikatne tkanki rośliny.
Moda na niebieskie
Warto wiedzieć, że nietypowy kolor modnego w ostatnich latach niebieskiego falenopsisu nie jest dziełem natury, tylko hodowców. Nie zdziw się więc, gdy z czasem się zmieni. Przy następnym kwitnieniu falenopsis zblednie, a przy kolejnym będzie klasycznie biały. Takie farbowane storczyki nie wymagają specjalnej pielęgnacji.
Nietypowe okazy
Aby zobaczyć mniej popularne gatunki storczyków, warto wybrać się na ich wystawę. Często przy okazji organizowane są również giełdy, na których można kupić takie niezwykłe okazy jak np. Paphiopedilum - sabotek