Sześć sposobów na przebarwienia skóry
Ciemniejsze plamy na ciele, czyli przebarwienia powstają wskutek nadprodukcji barwnika - melaniny. Przyczynia się do tego m.in. opalanie, zaburzenia hormonalne, choroby wątroby i tarczycy, trądzik, stany zapalne skóry oraz długotrwałe zażywanie leków lub stres.
1. Cytryna
Cytryna jest pomocna w pozbyciu się tzw. ostudy. To plamy na skroniach, czole, policzkach lub nad górną wargą. Wyciśnij sok z połowy cytrusa, nasącz gazik i przyłóż do zmian. Zabezpiecz plastrem i zostaw na skórze na kwadrans. Powtarzaj zabieg przez 14 dni.
2. Mleko migdałowe
Jest niezawodne w rozjaśnianiu przebarwień i wygładzaniu blizn po krostach, wypryskach, trądziku. A wszystko dzięki temu, że migdały to źródło witamin E i z grupy B, odpowiedzialnych za regenerację skóry oraz kwasów omega-3 o działaniu przeciwzapalnym. Łyżkę blanszowanych, obranych ze skórki migdałów zmiksuj z połową szklanki wody i wypij na czczo. Aby wzmocnić efekt, zmocz wcześniej miksturą gazik i przyłóż do zmian na 20 minut. Stosuj kurację przez 2 miesiące.
3. Natka pietruszki i ogórek
Pietruszka dostarcza witaminy A oraz z grupy B, do tego magnez, wapń, siarkę i chlorofil, zaś ogórek - cenne antyoksydanty. Tworzą idealny duet zwalczający kłopotliwe czerwone przebarwienia na twarzy powstające pod wpływem rozszerzenia naczynek. Rozjaśniają też tzw. plamy wątrobowe, które zwykle pojawiają się na dłoniach, twarzy, dekolcie i ramionach.
Przygotuj mieszankę: świeży ogórek zmiksuj z 2 łyżkami posiekanej natki pietruszki. 1/3 mikstury nałóż na twarz (na kwadrans), a pozostałą część wypij na czczo. Terapia powinna trwać 8 tygodni.
>>> Czytaj dalej na kolejnej stronie <<<
4. Nagietek
Powodem powstawania brązowych plam na skórze bywa też działanie stresu, a dokładnie produkowanego wówczas w nadmiarze hormonu - kortyzolu. Aby je rozjaśnić, dwie garści suszu nagietka zalej litrem wody i zagotuj. Przecedź wywar i wlej do wypełnionej do połowy wanny. Zanurz się w kąpieli na 15 minut. Rób tak przez 10 dni. Popijaj także napar z łyżeczki kwiatu nagietka zaparzonego w 200 ml wrzątku.
5. Róża
Dzięki zawartości witamin, garbników, flawonoidów oraz kwasów organicznych przyczynia się do złuszczania i odnowy naskórka, a do tego skuteczne rozjaśnia przebarwienia posłoneczne. Przygotuj tonik: trzy garście płatków róży (zwykłej albo dzikiej) zalej szklanką wody źródlanej. Gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut. Przecedź wywar, zlej do słoiczka i dodaj łyżkę spirytusu 70-procentowego. Przemywaj skórę rano i wieczorem przez 8 tygodni. Możesz też wymieszać łyżeczkę wody z 5 kroplami gotowego olejku różanego i przemywać plamy.
6. Olejek cyprysowy
Uzyskiwany jest z igieł i gałązek cyprysa śródziemnomorskiego. Wzmacnia naczynka włosowate skóry, prowadząc do jej odbudowy i odżywienia. Łagodzi też napięcie nerwowe. W połączeniu z olejkiem cytrynowym o właściwościach rozjaśniających zapobiega powstawaniu plam na twarzy, plecach i deklocie po silnym działaniu hormonu stresu - kortyzolu. Jak sobie pomóc? Wymieszaj po 3 krople olejku cyprysowego i cytrynowego z 2 łyżkami oliwy z oliwek. Wcieraj mieszankę w plamy co dzień przez 8 tygodni. Uwaga, olejki należy przechowywać w zamkniętych opakowaniach, w chłodnym miejscu i z dala od światła.
Zobacz także: