Szorstkie ręczniki? Spróbuj je zmiękczyć
Sztywnienie włókien to efekt prania w twardej wodzie i stosowania płynów antystatycznych. Na szczęście są sposoby, aby przywrócić tkaninom puszystość.
Nie do pełna!
Bęben pralki nie może być przeładowany. Jeśli ręczniki są grube i chłonne, wypełnij go tylko do połowy. Cieńszych może być trochę więcej - 3/4 pojemności pralki. Gdy włożysz za dużo, włókna będą się gniotły i zbijały. Nie dopierzesz ich też dokładnie, bo środek do prania nie wniknie równomiernie w tkaninę, a potem nie wypłucze się do końca. Po wyschnięciu ręczniki będą sztywne i twarde.
Mniej proszku
Jeśli używasz proszku do prania, skrupulatnie przestrzegaj zaleceń producenta, ponieważ nadmiar tego środka pozostanie w tkaninie i usztywni włókna ręcznika. Płyny i żele wprawdzie łatwiej się wypłukują, ale w tym wypadku również lepiej trzymać się norm podanych na opakowaniu. Większość środków do prania to koncentraty i zalecana ilość jest wystarczająca do usunięcia brudu. Nie obawiaj się więc, że nie dopierzesz ręczników. Gdy zdarzy ci się przesadzić z ilością detergentów, włącz dodatkowe płukanie.
Bez płynu
Płyny do płukania zmiękczają tkaniny, ale dodawane do każdego prania sprawiają, że z czasem włókna twardnieją. Zawarte w nich woskowate substancje tworzą bowiem powłokę, która usztywnia nitki i utrudnia wchłanianie wody. Zrezygnuj z płynów, a ręczniki zmiękczaj octem i sodą. Do bębna wlej szklankę zwykłego octu. Do dozownika na środek zmiękczający wsyp sodę. Możesz dodać mniej niż zwykle środka piorącego, ponieważ zmiękczona w ten sposób woda nie potrzebuje go wiele. Po kilku praniach ręczniki znów będą puszyste.
Ważna temperatura
W zbyt chłodnej wodzie proszek się nie rozpuści, a potem nie wypłucze z włókien ręcznika i usztywni je. Z kolei częste pranie w za gorącej wodzie zniszczy tkaninę i ręcznik straci puszystość. Sprawdź zalecenia producenta na metce. Zwykle wystarczy temperatura 40-60oC, aby pozbyć się bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Uwaga! Ręczniki bambusowe oraz bawełniane z domieszką bambusa można prać w temperaturze do 40°C. Wtedy nie tracą jedwabistej miękkości.
Umiejętne suszenie
Podczas prania włókna się zbijają. Trzeba więc energicznie strzepnąć ręcznik przed rozwieszeniem, aby się rozprostowały. Zrób to także, gdy wyschnie. Możesz go trochę potarmosić i pognieść, wtedy będzie jeszcze bardziej puszysty. Innym sposobem zmiękczania jest dodatkowe wirowanie z piłeczkami do tenisa. Gdy cykl prania się zakończy, wrzuć do bębna dwie piłeczki i jeszcze raz włącz wirowanie, aby rozbić sklejone włókna.
Jak wybrać dobre
Aby ręczniki były miękkie nawet po wielu praniach, przy wyborze zwróć uwagę na:
1. Długość i grubość pętelek. Im cieńsza nitka i gęściej utkana, tym lepiej ręcznik chłonnie wodę.
2. Materiał, z którego wychodzą pętelki. Gęsto utkany i miękki gwarantuje, że ręcznik będzie dobrze wchłaniał wodę.
3. Gramaturę. Powinna być podana na metce, jeśli nie jest, zapytaj sprzedawcę. Im wyższa gramatura, tym grubszy i bardziej chłonny ręcznik. Gramaturę możesz określić już po kupieniu ręcznika, kładąc go na wadze. Jeśli ma wymiary 50x100 cm i waży ok. 250 g, gramatura wynosi 500. Ważący ok. 200 g - ma gramaturę 400.