Terapia manualna tkanek miękkich

Letnie dni to dla wielu osób najlepsza okazja, aby nacieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu i zwiększyć swoje sportowe umiejętności. Gdy pogoda i czas urlopów sprzyjają, z upodobaniem biegamy, pływamy, gramy w tenisa, korzystamy z górskich wspinaczek.

Fizjoterapia pomoże przy wielu dolegliwosciach
Fizjoterapia pomoże przy wielu dolegliwosciachmateriały prasowe

Niestety często przeceniamy swoje fizyczne możliwości i stopień przygotowania, a wtedy po wakacjach pojawiają się dolegliwości bólowe, przeciążenia układu ruchu oraz kontuzje. Aby je zniwelować skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia fizjoterapeutów.

- Naszym pacjentom pomagamy za pomocą terapii manualnych tkanek miękkich, a nie np. nastawiania kości. które bywa kontrowersyjne. Terapie manualne podchodzą do ludzkiego organizmu bardziej holistycznie, a polegają na oddziaływaniu m.in. na powięź’  wyjaśnia Jakub Lizak, fizjoterapeuta z Medical Spa BUKOVINA.

O powięzi nie wszyscy słyszeliśmy, a naukowcy i terapeuci coraz częściej podkreślają jej rolę w zachowaniu równowagi mięśniowej, naszej sprawności i prawidłowej postawy ciała. Powięź to nic innego jak włóknista tkanka, która niczym pajęczynka otacza całe ciało pod skórą, każdy narząd i każdy mięsień. Zalicza się ją do grupy narządów zmysłu, bo posiada więcej zakończeń nerwowych niż skóra czy oczy. Dlatego właśnie nabyte podczas uprawiania sportów zaburzenia w tkanek miękkich wszelkie przeciążenia, urazy czy kontuzje, skutkują takim dyskomfortem.

Co więcej, powięź jak po sznurku przekazuje sobie informację o napięciach w danym rejonie organizmu, co skutkuje dolegliwościami ale w zupełnie innym obszarze ciała. Na przykład przeciążenie w obrębie bioder przekłada się na dolegliwości kolan czy stóp. Stąd w terapiach manualnych tak ważna jest właściwa diagnoza. Dlatego terapeuci taką wagę przykładają do przeprowadzenia u pacjenta szczegółowego wywiadu, uzupełnionego testami ruchowymi i oceną dolegliwości za pomocą dotyku. Na tej podstawie dobierają najlepszy sposób leczenia, po to by skutecznie zredukować tak częste u osób aktywnych bóle w obrębie kręgosłupa, stawów kończyn i układu ruchu oraz zniwelować zmiany po urazach.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas