Urodowy dzień bez chemii
Popularne suszone lub świeże ziółka są w każdym domu i ogródku. W zupełności wystarczą, by zrobić dzień detoksu dla skóry i włosów. Oto najprostsze przepisy na kosmetyki bez konserwantów, barwników i sztucznych dodatków.
Wzmacniająca płukanka na włosy
Napar z pokrzywy działa na skórę głowy wzmacniająco i oczyszczająco, reguluje pracę gruczołów łojowych. Zastosuj go, gdy włosy wypadają lub przetłuszczają się.
Przepis: Trzy torebki suszonych liści pokrzywy wrzuć do garnuszka, zalej litrem wrzątku. Po 20 minutach przecedź płyn i płucz nim włosy.
Relaksująca kąpiel z lawendą
Lawenda działa na skórę dezynfekująco i oczyszczająco. Koi podrażnienia i zmniejsza produkcję sebum. Zapach lawendy relaksuje, uspokaja i odświeża. Jej napar warto dodać do wanny wypełnionej wodą i zanurzyć się w ciepłej kąpieli na 15 minut. Dodatkowo na kranie możesz powiesić woreczek wypełniony lawendowym suszem - tak, by woda mogła przez niego przepływać, uwalniając aromat ziół.
Regeneracyjne serum
Mniszek lekarski (popularnie nazywany mleczem) jest bogatym źródłem witamin i soli mineralnych, które wzmacniają skórę. Mniszek łagodzi stany zapalne skóry, przyspiesza gojenie się ran, ma działanie regenerujące.
Przepis: rozgnieć garść liści mniszka, aby wycisnąć z nich sok. Dodaj odrobinę mleka i delikatnie, przez minutę, nacieraj twarz płynem. Spłucz wodą.
Orzeźwiający tonik
Napar z melisy to skuteczny naturalny tonik odświeżający i łagodzący skórę. W upalny dzień błyskawicznie orzeźwi rozgrzaną, zmęczoną twarz.
Przepis: torebkę ziół włóż do kubka, zalej wrzątkiem i trzymaj pod przykryciem do czasu, aż napar wystygnie. Chłodnym płynem zwilżaj płatek kosmetyczny i kilka razy dziennie delikatnie przecieraj twarz.
Kojąca maseczka
Siemię lniane doskonale sprawdzi się jako nawilżająco- -kojąca maseczka do twarzy. Szczególnie do cery suchej.
Przepis: łyżkę siemienia lnianego zalej 1/2 szklanki wody i gotuj kilka minut, aż powstanie papka. Przecedź ziarenka, wystudź je, rozprowadź na twarzy, szyi, dekolcie i przykryj cienką gazą zwilżoną wodą. Po 10 minutach usuń maseczkę.
Oczyszczająca parówka
Przygotuj ją z suszonego rumianku. Ma on właściwości przeciwzapalne, oczyszczające i łagodzące. Rumiankowa parówka polecana jest szczególnie do cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. Ale - jako kurację odświeżającą - można zastosować ją także do cery normalnej i suchej.
Przepis: 3 łyżki suszu wsyp do naczynia, zalej 1/2 litra wrzątku i poczekaj 3 minuty, aż napar lekko naciągnie. Przelej gorący płyn z ziołami do miski, pochyl się nad nią i nakryj głowę ręcznikiem, by para nie uciekała na boki. Wytrzymaj ok. 3-5 minut. Osusz twarz.
Odświeżająca kąpiel stóp
Do tego zabiegu wykorzystaj miętę - suszoną lub świeżą. Ma działanie antybakteryjne, chłodzące, odświeżające i dezynfekujące. Świetnie sprawdza się przy nadmiernej potliwości. Błyskawicznie relaksuje zmęczone stopy, np. gdy spuchły lub przegrzały się w pełnych butach.
Przepis: garść suszonej mięty lub świeżych listków wrzuć do garnuszka, zalej litrem wrzątku i poczekaj, aż napar naciągnie. Odcedź płyn i wlej do miski z wodą. Możesz dodać do naparu plasterki cytryny. Zanurz stopy w kąpieli na około 10 minut. Potem ręcznikiem dokładnie osusz stopy i miejsca między palcami.
Nawilżający kompres
Do przygotowania go użyj zielonej herbaty. Potrzebna ci też będzie gaza lub cienki ręcznik, który nasączysz letnim naparem i położysz na twarzy, szyi i dekolcie. Taki kompres ukoi, nawilży i wygładzi skórę - będzie świeża i wypoczęta. Stosuj go też po opalaniu.
Przepis: wsyp do naczynia dwie czubate łyżki niearomatyzowanej zielonej herbaty. Zalej ją litrem przegotowanej, gorącej (nie wrzącej) wody. Trzymaj pod przykryciem ok. 20-30 minut. Potem przecedź płyn i przygotuj chłodny pielęgnacyjny okład.
25/2014 Twoje Imperium
Więcej w serwisie: