Usuwanie tatuażu - jak pozbyć się niechcianej pamiątki?
Chociaż tatuaże wykonujemy z myślą o tym, że będziemy nosić je przez całe życie, to jednak czasem zmieniamy decyzję.
Tatuaż z czasów młodości może wydawać nam się zbyt infantylny, może przypominać o byłym partnerze, ale też jakość jego wykonania może pozostawiać wiele do życzenia. Jak usunąć tatuaż? Spośród jakich metod możemy wybierać?
Najnowocześniejsza metoda
Coraz większą popularność w klinikach medycyny estetycznej zyskuje laserowe usuwanie tatuażu. Na czym polega ta metoda? W jaki sposób usuwany jest tatuaż?
-Lasery już od dawna i z dużym powodzeniem wykorzystywane są do usuwania naturalnych przebarwień skóry, takich jak piegi czy melasma. Kolejnym krokiem w rozwoju tych urządzeń jest opracowanie laserów usuwających pigmenty stosowane podczas wykonywania tatuaży. Wiązka lasera dobierana jest tak, by była absorbowana przez wybrany pigment i powodowała rozbicie jego cząsteczek na mniejsze fragmenty. Cząsteczki te są następnie traktowane przez organizm jako coś obcego i usuwane przez wyspecjalizowane komórki żerne, czyli makrofagi. W ten sposób tatuaż zanika - wyjaśnia dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.
Podczas usuwania tatuażu za pomocą lasera stosuje się różne długości fal. Obecnie najczęściej stosowane są lasery Q-switch typu Nd:Yag. Większość nowoczesnych urządzeń tego typu posługuje się podwójną długością fali. Pierwsza fala o długości 532 nm pozwala na usunięcie pigmentu czerwonego, pomarańczowego i fioletowego, a druga fala o długości 1064 nm usuwa kolor czarny, niebieski i brązowy. Lasery Nd:Yag wyższej generacji posiadają również specjalne przystawki, umożliwiające uzyskanie dwóch dodatkowych długości fali 585 nm i 650 nm, które są używane do usuwania szczególnie "trudnych" kolorów, jak na przykład błękitnego czy zielonego.
Laser Q-switch Nd:Yag, który obecnie uważany jest za najskuteczniejszy rodzaj lasera do usuwania tatuaży, to urządzenie niezwykle precyzyjne. Nie ma obaw, że wiązka lasera uszkodzi inne tkanki niż te, które są zabarwione sztucznym pigmentem. Ponieważ wiązka lasera dociera na wybraną głębokość, to nie uszkadza również naczyń krwionośnych czy nerwów.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg nie należy do bolesnych, ale w jego trakcie pacjent może odczuwać pewien dyskomfort. Najczęściej miejsce objęte zabiegiem jest chłodzone za pomocą cold packa lub nadmuchu zimnego powietrza. Czasem można również przed zabiegiem nałożyć krem znieczulający Emla w przypadku pacjentów posiadających niski próg bólu. Zabieg trwa od 5 do 30 minut w zależności od wielkości tatuażu i zaraz po nim możemy wrócić do normalnej aktywności. Klinikę opuszczamy z opatrunkiem, a po zabiegu może pojawić się zaczerwienie, niewielkie strupki i swędzenie w miejscu po tatuażu.
Czy każdy tatuaż można usunąć?
Czy laser Q-Switch poradzi sobie zarówno z barwnymi, jak i czarnymi tatuażami? Co w przypadku tak modnych ostatnio białych tatuaży? - Niestety nie każdy tatuaż może zostać w pełni usunięty zabiegiem laserowym. Wynika to z ograniczeń długości fal świetlnych. Krótsza fala absorbowana jest przede wszystkim przez pigmenty czerwone i pochodne tej barwy, czyli pomarańczowy i fioletowy. Natomiast dłuższa fala pochłaniana jest przez pigmenty czarne, ciemnoniebieskie, brązowe. Bardzo jasne tatuaże, jak na przykład białe czy żółte, są właściwie niemożliwe do usunięcia. Problem stwarzają też pigmenty zielone. Z badań klinicznych i naszej praktyki wynika, że najłatwiej usunąć tatuaże czarne - mówi dr Wojciech Rybak.
By w pełni usunąć tatuaż, niezbędnych będzie kilka zabiegów. Nie można z góry powiedzieć, ile ich będzie, ponieważ wiele zależy od użytych pigmentów i sposobu wykonania tatuażu. Amatorski tatuaż łatwiej jest usunąć niż ten w pełni profesjonalny. Trzeba więc obserwować proces blaknięcia tatuażu i na tej podstawie lekarz lub kosmetolog może przewidzieć liczbę niezbędnych zabiegów. Zdarza się, że nawet po kilku sesjach tatuaż nie zostanie całkowicie usunięty, ale pozostanie jego obrys.
Inne metody usuwania tatuażu
Usuwanie tatuażu jest procesem dosyć trudnym i niełatwo znaleźć alternatywę dla metody laserowej. Możliwe jest usunięcie tatuażu poprzez wycięcie fragmentu skóry i przeszczep, jednak jest to dosyć inwazyjna metoda i wykonywana tylko w przypadku małych tatuaży.
Możemy skorzystać też z dermabrazji, czyli zabiegu ścierania naskórka warstwa po warstwie. Niestety zabieg ten nie wyróżnia się wysoką skutecznością, ponieważ pigmenty użyte do wykonania tatuażu najczęściej znajdują się w głębszych warstwach skóry. Dlatego też w praktyce od zabiegu dermabrazji stopniowo się odchodzi.
Jeszcze inną metodą jest krioterapia, czyli próba wymrażania pigmentów za pomocą ciekłego azotu. Ta metoda przynosiła zazwyczaj efekty równie lub nawet bardziej niezadowalające jak dermabrazja, więc rzadko jest stosowana.
Koszt laserowego usunięcia tatuażu zależy od ilości potrzebnych sesji, rodzaju tatuażu i jego wielkości. Usuwanie czarnego tatuażu jest tańsze niż usuwanie tatuażu kolorowego. W przypadku czarnych tatuaży cena za jeden zabieg waha się pomiędzy 150 a 1000 zł. Natomiast w przypadku kolorowych tatuaży - pomiędzy 200 a 1200 zł.