Reklama

Wełna jak aksamit: To możliwe

Przepytałyśmy nasze babcie, co robiły, by ich wełniane sweterki, szale i czapki nie filcowały się, nie traciły koloru i... zawsze ładne i puchate przetrwały niejeden sezon jesienno-zimowy.

Zapach potu zniknie z wełnianego sweterka, jeśli go wypierzesz w letniej wodzie z dodatkiem rozgotowanego mydła (wcześniej zetrzyj go na tarce do jarzyn) oraz sody oczyszczonej (1 łyżka sody na miskę wody).

Wełniane sweterki można prać w szamponie dla dzieci - jest na tyle delikatny, że nie zniszczy włókien. Dolej do miski z wodą 1-2 krople szamponu. Gdy będzie się zbyt pienił, wydłużysz czas płukania tkaniny. Używaj wody letniej - to zapobiega filcowaniu i zbieganiu się wełny.


By tkaniny wełniane w ciemnym kolorze nie płowiały

Reklama

Nasze babcie prały je w soku ze świeżo utartych ziemniaków, lekko rozcieńczonym wodą. Płukały obficie w letniej wodzie, wsypując do ostatniego płukania garstkę soli.

Babciny sposób na pranie jasnych wełen

Włóż do muślinowego lub tetrowego woreczka 1-2 garści otrąb pszennych, zawieś na brzegu rondelka i zalej wrzącą wodą. 

Ekstra rada jest taka: do wody w spryskiwaczu dodaj kilka kropli olejku lawendowego. Używaj jej do zwilżania ściereczki do prasowania wełnianych tkanin. Jak pięknie pachną! Po przestudzeniu lekko ciepłą papką nacieraj tkaninę i obficie wypłucz letnią wodą.


Dla zachowania koloru do ostatniego płukania wełny dodaj 2-3 łyżki octu spirytusowego. Nie przejmuj się niemiłym zapachem - dość szybko wywietrzeje.
Aby wełna była miękka i puszysta, do ostatniego płukania dodaj 5 łyżek soku z cytryny i 1 łyżeczkę gliceryny na 1 litr wody. 

Jak odfilcować sweter

Przygotuj roztwór z 5 l ciepłej wody, 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej, 1 łyżki spirytusu denaturowanego i 1 łyżki terpentyny. Wystudź, do letniego roztworu włóż tkaninę, lekko ją wygniatając. Pozostaw na 40-60 minut. Odciśnij w ręczniku, ułóż na płasko - na suchym ręczniku - i tak zostaw do wyschnięcia. 

Wełniany szalik albo sweterek z angory mocno obłazi

Włóż go do plastikowego worka lub  torebki foliowej i na dobę włóż do zamrażarki. 


Co zrobić, gdy wełniany sweter "drapie" i drażni skórę

Wełnę możesz spróbować nieco zmiękczyć. Namocz ją przez pół godziny w letniej (nie gorącej!) wodzie z dodatkiem odżywki do włosów (2 łyżki odżywki na 2 litry wody). Sweter wypłucz w letniej wodzie, delikatnie wyciśnij w dłoniach (nie wyżymaj - bo się zdeformuje), rozłóż na płasko na ręczniku i pozostaw do wyschnięcia.

Zobacz także:

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: Wełna | Styl.pl | porady | lawenda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy