Wiosenna inwazja pyłków
Alergików atakują nie tylko pyłki drzew i traw, ale też przenoszone przez wiatr roztocza. Jak się chronić?
Za sprawą ocieplenia klimatu wiosna przychodzi wcześniej. W efekcie, jak twierdzą eksperci, uczulających pyłków jest coraz więcej. Jeśli alergia to również twój problem, przestudiuj kalendarz pylenia na 2015 r. (www.alergen.info.pl/kalendarz). O czym jeszcze powinnaś pamiętać?
1. Unikaj parków, omijaj leśne ścieżki
Tu najczęściej natkniesz się na olchę, topolę, brzozę, wierzbę i dąb. Drzewa te wytwarzają pyłki, które mogą silnie uczulać. Objawia się to katarem, łzawieniem, zapaleniem spojówek, wypryskami, nawet atakiem duszności. W tym roku najsilniej pylą: olcha - od połowy lutego do końca marca, wierzba - od połowy marca niemal do końca kwietnia, brzoza i topola - przez cały kwiecień, trawy - od trzeciego tygodnia maja do końca czerwca.
2. Bazie - twój wróg
Jesteś wrażliwa na pyłki wierzby? Nie tylko dotknięcie bazi, ale i przebywanie w ich pobliżu może wywołać katar, łzawienie czy duszność. Zrezygnuj również z przynoszenia do domu ciętych kwiatów - pyłki żonkili, narcyzów, hiacyntów czy fiołków też mogą uczulać.
3. Oliwki nie dla alergika
Jeśli testy alergiczne wykazały, że jesteś uczulona na pyłki jesionu, a lubisz wyjeżdżać na urlop wiosną, nie planuj go w krajach śródziemnomorskich. Oliwki kwitnące między kwietniem a czerwcem mają podobne do jesionu alergeny. U wrażliwych uczuleniowców również odrobina oliwy czy zjedzenie oliwki może wywoływać objawy.
4. Groźny duet: burak z selerem
Osoby uczulone na pyłki roślin mogą reagować na pokarm zawierający podobne do pyłków cząsteczki (alergia krzyżowa). Pyłki brzozy mają np. powinowactwo chemiczne z ok. 300 substancjami, m.in. pyłkami rumianku, słonecznika, jabłek, gruszek, czereśni, bananów, kiwi, pomidorów, ogórków, kolendry, pieprzu, kminku i selera.
Masz alergię na trawy i zioła? Uważaj na ziarna zbóż, np. kukurydzę, pomidory, marchew, seler, groch, buraki, melony, orzechy laskowe, sezam. Jeśli kontakt z którymś z nich wywołuje drapanie w gardle, spadek ciśnienia, kaszel, biegunkę, ból brzucha, zażyj np. cetyryzynę (Allerga), loratadynę (Claritine) albo klemastynę (Clemastin).
5. Zasady samoobrony
Gdy zmagasz się z alergią wziewną, potrzebujesz więcej witaminy C (zażywaj suplement). Codziennie pij też antyalergiczny olej z czarnuszki. Inne rady? Gdy wracasz do domu, zmieniaj ubranie, myj twarz i wydmuchuj nos. W ciągu dnia nie otwieraj okien lub zasłoń je firanką (spryskuj ją wodą). Wilgoć "skleja" pyłki i zapobiega ich przenikaniu do wnętrza domu czy mieszkania.
6. Gdy masz alergię na roztocza
Wiosną też ruszają do ataku, codziennie wietrz więc pościel, a pierz ją raz na tydzień (w wysokiej temperaturze). Zaopatrz się też w kołdrę i poduszkę dla alergików, z syntetycznych tkanin nieprzepuszczających alergenów. Materac, bieliznę pościelową, dywaniki i koce spryskuj preparatem Allergoff - spray ten niszczy roztocza. Codziennie wietrz mieszkanie, ale rób to tylko w nocy, gdy w powietrzu fruwa ich najmniej.