Włos ci z głowy nie spadnie

​Bujna czupryna jest prawdziwą ozdobą każdej kobiecej głowy. Gęste i zdrowe włosy dają nam możliwość uczesania wielu wspaniałych i modnych fryzur. Jednak nie zawsze włosy chcą być posłuszne i zwyczajnie wypadają. Gdzie możemy szukać przyczyn?

Czy istnieją sposoby, dzięki którym nasze włosy przestaną wypadać i tak jak kiedyś znów będziemy się mogły cieszyć gęstą czupryną?
Czy istnieją sposoby, dzięki którym nasze włosy przestaną wypadać i tak jak kiedyś znów będziemy się mogły cieszyć gęstą czupryną? 123RF/PICSEL

Panujące przekonanie, że wypadanie włosów jest tylko męską domeną już dawno odeszło do lamusa. Coraz częściej spotykany jest problem nadmiernego wypadania włosów, a nawet łysienia u kobiet. A przecież każdej z nas włosy dodają wiele urody, wdzięku, a ich dobra kondycja świadczy o naszej dbałości o nie. Jednak nie zawsze, dbałość o włosy idzie w parze z ich gęstością i okazałą prezencją.

Czasem mimo zachowania wszystkich zasad właściwej pielęgnacji, włosy na przekór naszym staraniom wypadają. A zmniejszenie ich ilości nie tylko negatywnie wpływa na końcowy i estetyczny wygląd naszej fryzury, czasem jest oznaką poważnych schorzeń, sygnałem alarmującym zaistniałe zmiany w naszym organizmie, a także nie działa pozytywnie na nasze samopoczucie.

Gdzie w takim razie możemy szukać przyczyn tego procesu? Czy istnieją sposoby, dzięki którym nasze włosy przestaną wypadać i tak jak kiedyś znów będziemy się mogły cieszyć gęstą czupryną?

Dlaczego wypadają?

Stres

Stres jest jedną z bolączek naszych czasów. Poddani codziennie ciągłym naciskom w pracy, sytuacjom spornym w domu, kłopotom finansowym, a wreszcie uparcie wyznaczający sobie zbyt ambitne cele, chcemy sprostać wszystkim oczekiwaniom naszego otoczenia.

Niestety trwałe natężenie stresu w naszym życiu bardzo szybko odbija się na naszym zdrowiu, dając niekiedy opłakane skutki. Wypadanie włosów jest tylko jednym z nich.  Nieświadomi tego, że stres powoduje produkcję w naszym organizmie enzymu usztywniającego włókna kolagenowe mieszków włosowych, zauważamy tylko ostateczny efekt jego działania, jakim jest właśnie wypadanie włosów.

Łojotok

Gdy nasze włosy się przetłuszczają, zauważamy z niepokojem, że ilość włosów na grzebieniu po codziennym czesaniu jest większa niż zazwyczaj. Ponieważ na skórze głowy znajduje się zbyt wiele wytwarzanego przez gruczoły łojowe sebum, pory skóry zatykają się i bardzo łatwo dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego.

Przez to krążenie skóry głowy jest osłabione, a tym samym cebulki włosów są gorzej odżywione i nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Takie działanie powoduje osłabienie i późniejsze wypadanie włosów.

Opalanie

Szczególnie narażone na wypadanie włosów po opalaniu lub nadmiernej ich ekspozycji na działanie promieni słonecznych są kobiety, które poddawały lub poddają swoje włosy częstym zabiegom kosmetycznym takim, jak farbowanie, trwała ondulacja czy nawet zwykłe, codzienne suszenie ich strumieniem gorącego powietrza.

Takie włosy, bowiem są najczęściej zniszczone, ich struktura jest naruszona i łatwo o ich dalsze wysuszenie, łamliwość, a w ostatecznym efekcie tak osłabione i poddane działaniu promieni UV wypadają.

Napinanie włosów i nacisk na skórę głowy

Obserwuje się także wypadanie włosów w miejscach, gdzie są najbardziej napięte podczas uczesania. Jeśli często nosimy włosy upięte w kucyka możemy zauważyć, że włosy w okolicy czoła i skroni początkowo lekko się przerzedzają, z czasem tworząc łyse półkola.

Także przy stałym nacisku miejscowym na skórę głowy, w miejscu ucisku, gdzie krążenie krwi jest częściowo osłabione, włosy po czasie wypadają samoistnie. Takie nieestetyczne placki bez włosów pojawiają się dość często na przykład u sióstr zakonnych, noszących ciasno upięte nakrycia głowy.

Połóg, menopauza, niedoczynność i nadczynność tarczycy

W czasie ciąży prawie każda kobieta może się cieszyć doskonałą kondycją skóry, lśniącymi i mocnymi włosami. Spowodowane jest to wysokim podwyższeniem ilości estrogenów w organizmie. Jednak po porodzie poziom estrogenów gwałtownie spada, przyczyniając się tym samym do osłabienia cebulek włosów i ich wypadania.

Trzeba także wziąć pod uwagę spadek ilości witamin i minerałów, które karmiąca nowonarodzone dziecko matka oddaje mu wraz z mlecznym pokarmem. Stąd tak ważna w czasie połogu jest dalsza suplementacja preparatami witaminowymi oraz utrzymanie właściwej diety, która stanowi podstawowe źródło dostarczenia organizmowi niezbędnych witamin i pierwiastków.

Nierzadko wypadanie włosów jest związane z innymi zaburzeniami hormonalnymi. Te najczęściej u kobiet pojawiają się w czasie przekwitania oraz w przypadku niedoczynności tarczycy. Podczas menopauzy, swoją aktywność wzmagają u kobiet męskie hormony androgeny, które przyczyniają się do wypadania włosów w czasie przekwitania, nawet powodując miejscowe łysienie.

Gdy pojawiają się problemy z tarczycą włosy także wypadają. Przy nadczynności stają się bardzo wysuszone i mocno się przerzedzają, niedoczynność natomiast jest przyczyną rozległego łysienia.

Anemia

Często podczas odchudzania większość kobiet popełnia sporo błędów, co skutkuje nagłą utratą wagi. Do podstawowych błędów należy znaczne ograniczenie spożywanych posiłków, a wraz z nimi potrzebnych do prawidłowej pracy organizmu kalorii i minerałów oraz stosowanie diet ograniczających spożycie białka. A braki witamin i niezbędnych pierwiastków mogą doprowadzić do groźnej anemii.

Nadmierne wypadanie włosów jest także powodowane przez przyjmowanie niektórych leków, nadmierne i częste poddawanie ich zabiegom kosmetycznym, silne napromieniowanie organizmu oraz chemioterapię w czasie leczenia chorób nowotworowych.

Wzmacniamy włosy, ale jak?

Domowe metody

Choć zastosowanie domowych metod wzmacniania włosów w niektórych przypadkach nie likwiduje całkowicie problemu ich wypadania, warto je wprowadzić, jako istotne działanie uzupełniające. Oto kilka przykładów sprawdzonych i domowych metod na wzmocnienie włosów.

Sok z rzepy
: oczyszczoną i dokładnie umytą rzepę obieramy cieniutko ze skórki i przy pomocy zwykłej tarki lub miksera rozdrabniamy. Powstała masę nakładamy na gazę i wyciskamy sok, który delikatnie wmasowujemy w skórę głowy. Po wtarciu całego soku musimy odczekać ok. 3 godzin, a po tym czasie umyć włosy szamponem. Taką czynność należy powtarzać jeden raz na 10 dni, przez okres 2 do 3 miesięcy. Kuracja powoduje odżywienie cebulek włosowych, łagodzi przetłuszczanie się włosów oraz poprawia ukrwienie skóry głowy, co pobudza włosy do wzrostu.

Odżywka z drożdży
: do jej uzyskania potrzebne nam będą - 2 łyżki drożdży piekarskich lub piwnych, 2 łyżki soku z cytryny, 4 łyżki soku z pokrzywy, który możemy zakupić w aptece, 4 łyżki letniej, przegotowanej wody. Wszystkie składniki mieszamy dokładnie w miseczce do uzyskania jednolitej konsystencji. Powstała papkę nakładamy na zwilżone włosy na 30 minut przed ich umyciem. Odżywka powinna być stosowana przez osoby borykające się z nadmiernym wypadaniem włosów, w sytuacji, gdy są bardzo zniszczone oraz wspomaga leczenie łysienia.

Ziołowa płukanka: do przygotowania potrzebne nam będą - 1 łyżka startego korzenia łopianu, 2 łyżki ziela tymianku, 2 łyżki ziela pokrzywy, 1 łyżka ziela nasturcji, 1 łyżka ziela bylicy bożego drzewka. Wszystkie składniki wrzucamy do jednego naczynia i zalewamy 1 litrem wrzącej wody. Przykrywamy i odstawiamy na 30 minut. Uzyskanym naparem wymieszanym z wodą, spłukujemy włosy po ich uprzednim umyciu szamponem. Stosowaniu tej płukanki ma działanie silnie wzmacniające włosy.

Okład z chrzanu
: jedyne, co będzie nam potrzebne to świeżo starty korzeń chrzanu, którym smarujemy skórę głowy i pozostawiamy zaledwie na kilka minut. Po tym czasie, dokładnie spłukujemy ciepłą wodą, tak długo dopóki zapach chrzanu przestanie być wyczuwalny. Taki okład poprawia ukrwienie skóry głowy, tym samym zapobiega wypadaniu włosów.

Okład z korzenia czarnej rzodkwi
: korzeń czarnej rzodkwi ucieramy na tarce i wcieramy w skórę głowy, pozostawiając na kilka minut. Potem spłukujemy dokładnie ciepłą wodą, aż do całkowitego zaniknięcia zapachu rzodkwi. Okład ma działanie regenerujące i wzmacniające cebulki włosowe, zapobiega wypadaniu włosów.

Gotowe środki pielęgnacyjne

Jeśli nie mamy czasu na przygotowywanie w domu papek, okładów, tarcie i mieszanie, zawsze możemy sięgnąć po profesjonalne gotowe środki dostępne w aptekach. Najczęściej spotykamy je w postaci ampułek, lotionu lub emulsji. Stosuje się je zawietrznie, bezpośrednio na skórę głowy poprzez nacieranie.

Bardzo ważne jest, aby zamiast szybkiego wcierania środka wzmacniającego w skórę głowy wykonać delikatny masaż skóry, która pobudzi lepsze jej ukrwienie. A dobrze ukrwiona skóra głowy to podstawowe działanie mające na celu zwiększeniu porostu włosów. Środki te zawierają najczęściej ekstrakty z dziurawca, rzodkwi, tataraku, aloesu, alg morskich, aminexil i witaminy. Przedział cenowy jest dość szeroki, bo waha się od ok. 40 do aż ponad 200 złotych.

Suplementacja

Istotnym działaniem zapobiegającym wypadaniu włosów, regenerującym je i pobudzającym do wzrostu jest przyjmowanie odpowiednich preparatów witaminowych. Te zawierając między innymi takie główne składniki, jak selen, cynk, drożdże, niacynę, żeń-szeń, beta karoten, witaminy z grupy B, mają na celu częściowe uzupełnienie wszystkich niezbędnych minerałów i składników, których nie dostarczamy organizmowi we właściwych dawkach wraz z przyjmowanymi pokarmami. Takie preparaty dostępne są w aptekach w cenach od 10 do 60 złotych. Nie zapominajmy także o prawidłowej diecie, dostarczającej naszemu organizmowi właściwej ilości pierwiastków, witamin i soli mineralnych.

Bez lekarza się nie obejdzie

Jeśli nie przyjmujemy leków, nie cierpimy na żadną poważną chorobę i zauważymy, że ilość wypadających nam każdego dnia włosów, na przykład, gdy zostają na szczotce po czesaniu lub w sitku brodzika po ich umyciu, gwałtownie się zwiększyła. Gdy włosy podczas ich chwytania palcami wychodzą z głowy w sporych ilościach, nie zwlekajmy i nie starajmy się podejmować żadnych działań na własną rękę, tylko udajmy się prosto do lekarza dermatologa. Tylko on będzie mógł ustalić przyczynę nadmiernego wypadania naszych włosów i ustali odpowiednie dla nas leczenie.

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas