Wszystko, co musisz wiedzieć o dekoloryzacji. Czy twoje włosy będą mocno zniszczone?
Niewłaściwy kolor włosów może nie tylko podkreślić mankamenty naszej urody, ale także wprawić nas w kompleksy. Dekoloryzacja to najczęstsze rozwiązanie, jeśli zamierzamy raptownie zmienić barwę naszych kosmyków. Co trzeba wiedzieć na jej temat?
Koloryzacja to zabieg, który jest skomplikowany i długi. Nie warto podejmować się go w domu. Co należy wiedzieć przed udaniem się do salonu fryzjerskiego na zmianę koloru?
Na czym polega dekoloryzacja?
Zabieg dekoloryzacji wykonuje się, kiedy zależy nam na ściągnięciu z włosów koloru. Polega na pozbyciu się z wnętrza włosa sztucznych barwników, które zostały w niego wprowadzone podczas poprzedniego farbowania. Można uznać, że dekoloryzacja to odwrócenie skutków koloryzacji, najczęściej takiej, która się nie udała.
Zabieg wykonuje się za pomocą dekoloryzatora lub rozjaśniacza. Produkt oraz jego stężenie są dobierane do rodzaju włosów i ich kondycji. Ma to zapobiec niepotrzebnemu zniszczeniu, które zabieg mógłby spowodować. Przez to, że dekoloryzacja to proces skomplikowany, lepiej nie wykonywać go samodzielnie w domu. Może przynieść niechciane skutki i doszczętnie zniszczyć włos.
Jak wyglądają włosy po dekoloryzacji?
Im ciemniejsze włosy, tym proces dekoloryzacji będzie trudniejszy i dłuższy. Przejście z ciemnego brązu do jasnego blondu będzie polegało na przejściu przez wiele kolorów. Są to zawsze ciepłe odcienie czerwieni, pomarańczowego oraz żółtego.
Włosy po dekoloryzacji często nie wyglądają atrakcyjnie. Dekoloryzacja nie nadaje koloru, jedynie wywabia z nich sztuczny pigment. Dlatego po zabiegu, kolor włosów może być nierównomierny, w odcieniach żółtego lub pomarańczowego. Na włosach mogą także pojawić się plamy.
Włosy po dekoloryzacji mogą być szorstkie w dotyku oraz matowe. Jest to jedynie przejściowy etap, który można szybko zlikwidować odpowiednią pielęgnacją. Odpowiednio wykonana dekoloryzacja nie powinna mocno zniszczyć włosów. Jest to zabieg, który rzeczywiście je obciąża i może pozostawić kosmyki przesuszone i zniszczone. Są to jednak niewielkie szkody, które w łatwy sposób można naprawić.
Czy po dekoloryzacji należy farbować włosy?
Farbowanie włosów po ściągnięciu koloru jest konieczne w większości przypadków. Wynika to z tego, że dekoloryzacja pozostawia włosy w ciepłych barwach żółtego lub pomarańczowego. Farbowanie nadaje pasmom odpowiedni odcień oraz likwiduje wszelkie plamy, oraz nierównomiernie rozjaśnione miejsca.
Włosy farbuje się najczęściej na kolor o tym samym poziomie jasności lub o ton jaśniejszym. Jeśli zależy ci na powrocie do naturalnego koloru i nie chcesz decydować się na trwałą koloryzację, fryzjer może polecić ci zastosowanie tonera. Tonery bez amoniaku dają półtrwały efekt, dzięki któremu odcień włosów ulegnie poprawie. Tonery wypłukują się równomiernie po ok. 24 myciach oraz nie niszczą włosów.
Jak zadbać o włosy po dekoloryzacji?
Włosy po dekoloryzacji potrzebują więcej troski niż po zwykłym farbowaniu. Z zasady są mocno osłabione oraz przesuszone. Ich pielęgnacją można zająć się praktycznie od razu po zabiegu.
Po dekoloryzacji warto podciąć końcówki włosów, ponieważ to one najmocniej się niszczą podczas tego procesu.
Po zabiegu dobrze jest używać delikatnego szamponu nawilżającego i odżywki. Warto także zainwestować w maskę do włosów o dobrej jakości, która polecana jest do włosów po zabiegach chemicznych. Przy regularnym stosowaniu kosmetyki powinny bardzo szybko pomóc włosom w regeneracji.
Po dekoloryzacji lepiej jest wstrzymać się z innymi obciążającymi włosy zabiegami. Do nich należy m.in. trwała ondulacja, czy przedłużanie włosów. Zniszczone kosmyki mogą źle je znieść, a w ostatecznym rozrachunku dłużej dochodzić do zdrowia.
Ile kosztuje dekoloryzacja?
Koszt dekoloryzacji waha się zależnie od salonu, w którym wykonujemy zabieg oraz od grubości i długości naszych włosów. Zwykle zapłacimy od 150 do 500 zł. Należy także liczyć się z tym, że zabieg dekoloryzacji za pierwszym razem może nie przebiec po naszej myśli. W wielu przypadkach zdarza się, że włosy w pewnym momencie przestają reagować na rozjaśniacz i zatrzymują się na pewnym odcieniu jasności. Wtedy często jest konieczna ponowna wizyta w gabinecie fryzjerskim.
Do kosztów zabiegu należy także dodać koszt koloryzacji, która najczęściej występuje po ściągnięciu koloru oraz podcięcia włosów.
Zobacz także: