Reklama

Reklama

Zamek się zaciął? Spróbuj sama

Najpierw nasmaruj mechanizm i ząbki klucza. Gdy to nie pomoże, szukaj innych rozwiązań.

Wypróbuj WD-40

 To środek smarujący, który dociera do najwęższych szczelin. Usuwa też z nich bród i zanieczyszczenia. Spryskaj płynem klucz, a potem włóż go do zamka i spróbuj obrócić. Możesz także nalać nieco płynu do mechanizmu zamka. W preparat WD-40 warto zaopatrzyć się przed zimą, ponieważ świetnie nadaje się do odmrażania zamków w domu lub w samochodzie. Nie tylko roztapia lód, ale także wypiera wodę z mechanizmu. Ułatwi ci również odkręcanie zardzewiałych śrub, usuwanie naklejek z mebli.

Zeskrob grafit z ołówka

 Posyp nim ząbki klucza, a potem włóż do zamka i spróbuj przekręcić. Możesz także potrzeć klucz zatemperowanym końcem ołówka. Sklepy z materiałami plastycznymi oferują grafit w proszku. Gdy klucz nie chce się obrócić w zamku, wystarczy zanurzyć go w słoiczku z grafitowym pyłem. Jeśli do smarowania łańcucha roweru używasz smaru grafitowego, możesz go rozprowadzić również na kluczu. Zawarte w nim drobiny grafitu skutecznie zmniejszają tarcie.

Reklama

Posyp talkiem lub mąką

Jeśli nie masz pod ręką grafitu, użyj talku kosmetycznego, zasypki dla dzieci lub mąki ziemniaczanej. Proszek nie utrzyma się zbyt długo na ząbkach klucza, ale zmniejszy tarcie i ułatwi otworzenie drzwi. Możesz też wdmuchnąć pewną ilość pudru przez słomkę bezpośrednio do mechanizmu zamka. Nabierz odrobinę na jeden koniec rurki, przyłóż go do zamka i dmuchnij z drugiej strony. Pamiętaj tylko, że zarówno klucz, jak i zamek muszą być idealnie suche. W przeciwnym razie talk lub mąka się zbrylą i nie spełnią swojej roli.

Pozostaje wymiana

Gdy żaden z domowych sposobów nie zadziała, to znaczy, że zamek (lub jego element) został uszkodzony. Wtedy trzeba wezwać fachowca, aby ocenił, czy mechanizm nadaje się do naprawy, czy trzeba wymienić zamek na nowy. Jeśli nie możesz wejść do domu, zadzwoń na numer pogotowia zamkowego. Firmy te działają w miastach, ale zwykle obsługują również okoliczne miejscowości. Numer znajdziesz w internecie, wpisując w wyszukiwarce: pogotowie zamkowe oraz nazwę miejscowości.


Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy