Zmień złe nawyki

Co łączy wieczorne wysyłanie esemesów i intensywne treningi? Zaskoczymy cię - te czynności szkodzą skórze. Sprawdź, jakie błędy popełniasz i obiecaj poprawę!

Wieczorne esemesowanie może szkodzić... twojej skórze
Wieczorne esemesowanie może szkodzić... twojej skórze123RF/PICSEL

Nie żałuj czasu na sen

Chroniczny brak snu wywołuje reakcję łańcuchową, która prowadzi do przyspieszenia procesu starzenia, w tym m.in. zmniejszenia produkcji kolagenu i pogorszenia regeneracji komórek.

Masz problem z zaśnięciem? Pomogą ci relaksacyjna kąpiel (wycisza i uspokaja) lub... zimny prysznic (rozgrzewanie schłodzonego ciała pod kołdrą ułatwia zasypianie). Pamiętaj jednak, że woda może wysuszyć skórę. Dlatego kąpiel nie powinna trwać za długo (10 minut wystarczy), a do wody warto dodawać naturalne olejki lub oliwkę dla dzieci. Systematycznie stosuj też balsamy.

Nie przegrzewaj się w czasie treningu

Po wyjściu z siłowni masz zaczerwienioną twarz? To skutek intensywnego wysiłku - szybszego krążenia krwi, gorąca i potu. Te czynniki mają negatywny wpływ na cerę.

Oczywiście nie zachęcamy cię do zrezygnowania z ćwiczeń. Znajdź jednak bardziej przyjazną dla skóry dyscyplinę, np. jogę ashtanga. Nie chcesz rozstać się z zumbą? Na trening zabierz wodę termalną i spryskuj twarz co 10 minut, by ją ochłodzić i nawilżyć.

Bezpośrednio po ćwiczeniach wypij szklankę wody z lodem i weź chłodny prysznic. Pomocne są też kosmetyki z substancjami łagodzącymi (np. ekstraktem z zielonej herbaty). Trenujesz na dworze? Zabezpiecz skórę kremami z filtrem.

Regularnie zmieniaj pościel

Jeżeli masz trądzik, jedną z przyczyn może być... poduszka. Zbierają się na niej martwe komórki skóry, bakterie i resztki kosmetyków. Kiedy wiercisz się i przekręcasz z boku na bok, narażasz skórę na kontakt z tymi czynnikami. Zmiana poszewki raz w tygodniu powinna pomóc.

Czyść swój telefon

Ławka na przystanku, umywalka w damskiej toalecie, kontuar sklepowy i... twój policzek - taką mniej więcej drogę codziennie odbywa każdy smartfon. Badania wykazują, że na naszych telefonach gromadzi się olbrzymia ilość bakterii porównywalna z tą na sedesach w publicznych toaletach! Kontakt bakterii ze skórą zawsze oznacza kłopoty. Mogą one wywołać np. wypryski. Warto więc sprawić swojemu telefonowi zamykane etui lub kupić modną minitorebkę.

Jednak absolutna podstawa to regularne czyszczenie ekranu. Możesz użyć spirytusu salicylowego, specjalnej antybakteryjnej masy czyszczącej albo chusteczek do czyszczenia okularów. W Stanach Zjednoczonych pojawiły się już urządzenia, które usuwają bakterie z telefonów za pomocą promieni UV (koszt ok. 50 $).

Wieczorem wyłącz monitor

Winę za problemy z zasypianiem może ponosić twój laptop! Ekspozycja na światło emitowane przez urządzenia elektroniczne po zachodzie słońca hamuje wydzielanie melatoniny. To sprawia, że rytm snu zostaje zakłócony, a liczy się nie tylko jego długość, ale i jakość. Niedobory melaniny utrudniają zapadnięcie w sen głęboki, w czasie którego mózg wydziela hormony potrzebne do naprawy komórek.

Co najmniej godzinę przed zaśnięciem powinnaś zrezygnować ze sprawdzania maili i wrzucania postów na portale społecznościowe. Najbardziej szkodliwe jest niebieskie światło, więc jeśli koniecznie chcesz czytać ulubionego e-booka, zainstaluj specjalny filtr.

SHOW 4/2015

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas