Reklama

Reklama

Działaj, nie czekaj!

Jeśli potrafisz o czymś śnić, to możesz też tego dokonać – mawiał Walt Disney. Znajdź w sobie siłę i zrób wreszcie to, na co masz ochotę.

Kolejny dzień, kolejny miesiąc, kolejny rok - czas pędzi jak szalony. Budząc się rano, w głowie masz jedną myśl: "Dlaczego tak szybko mijają chwile? Czy nie można ich zatrzymać?". Masz poczucie, że codzienna pogoń za pieniędzmi, pracą, sukcesem, nie pozwala ci spełniać twoich prawdziwych pragnień? Pora to zmienić.

Marzenia bez chęci ich realizacji to ucieczka, która tylko przez chwilę poprawia samopoczucie. Możesz wierzyć w swoje plany, ale musisz też podjąć konkretne działania, by mogły się stać się rzeczywistością. W innej sytuacji sprawią jedynie, że poczujesz się samotna, bo umysł będzie kojarzyć je z czymś nieosiągalnym i niewartym uwagi. Nie wystarczy, że uświadomisz sobie, czego chcesz. Musisz też naprawdę wiedzieć, jak osiągnąć cel.

Reklama

Trzy elementy: wiedza, pragnienie i umiejętności stanowią podstawę skutecznego działania i jego nawyków. Pisze o tym Stephen R. Covey, autor bestsellera pt. "7 nawyków skutecznego działania".

Lęk przed realizacją marzeń jest powszechną i normalną reakcją. Zazwyczaj, gdy myślimy o tym, czego bardzo byśmy chcieli, w naszej głowie pojawia się czarny, a nie optymistyczny scenariusz. Jak sobie pomóc? Wypowiadaj swoje plany na głos. Słowa mają moc sprawczą. Każda rozmowa, nazwanie ich i obwieszczenie światu: "mam swój cel, realizuję swój cel", wzmacnia nas. Kup sobie gruby notatnik. Musi być na tyle ładny, byś z dumą trzymała go na biurku i z przyjemnością do niego zaglądała. Zapisz w nim swoje pragnienia. Spisanie ich przypisze je do sekcji w umyśle, którą możemy nazwać "rzeczy do zrobienia". Wtedy nie będą to już tylko abstrakcyjne pojęcia, ale konkretna rzecz, którą podświadomie sklasyfikowałaś, jaką pilną.

Co jeszcze możesz dla siebie zrobić

Bądź proaktywna. Weź odpowiedzialność za to, co się dzieje. Przejmuj inicjatywę.

Zaczynaj z wizją końca. Określ, do czego zmierzasz. Będziesz wtedy wiedzieć, czy to, co się dzieje, przebiega według właściwego scenariusza.

Myśl w kategoriach wygrana- -wygrana. Sukces jednej osoby nie musi być osiągany kosztem drugiej. W interakcjach z innymi dąż do tego, by wszystkie strony były zadowolone.

"Ostrz piłę". To przenośnia, które sens sprowadza się do ciągłego rozwoju, opanowania pozostałych nawyków, szlifowania ich i wcielania w życie.

O czym marzą Polacy

Na pierwszym miejscu na liście pragnień są podróże w egzotyczne miejsca (38 proc.), na drugim: podwyżka (25 proc.), a dopiero później własne mieszkanie (19 proc.).

Według CBOS jedynie 3 proc. Polaków marzy o wielkiej miłości! Co stoi na przeszkodzie w realizacji pragnień? Aż 58 proc. pytanych odpowiada, że pieniądze, a dokładnie ich brak. Od realizacji marzeń według ankietowanych odwodzi nas też praca i rodzina.

SHOW 3/2017

Show

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje