Reklama

Reklama

Jak rozpoznać, że ktoś tobą manipuluje?

Zdrowa relacja opiera się na dawaniu i otrzymywaniu czegoś w zamian. Czasem jednak mamy poczucie, że coś jest nie tak – możemy odczuwać, że poświęcamy się dla bliskiej osoby, nie otrzymując niczego w zamian. Być może mamy do czynienia z osobą, która stara się nami manipulować, aby osiągnąć zamierzony cel.

Czasami trudno jest rozpoznać manipulatora. Dziś przedstawimy kilka technik, którymi zazwyczaj się posługują.

Wyolbrzymianie

Jest to jedna z prostszych i najczęściej spotkanych sztuczek, które stosują manipulatorzy. Osoby te często wyolbrzymiają daną sprawę lub sytuację, aby zdobyć nasze zainteresowanie. Żeby zapobiec takiemu zachowaniu, warto dopytać o więcej informacji.

Strach

Kolejnym sposobem stosowanym przez takie osoby jest wywieraniu strachu po to, aby uzyskać zamierzony cel. Może to być groźba zemsty, utraty zdrowia, czy pieniędzy.

Wszyscy są winni

Swoje zachowanie często tłumaczy zachowaniem innych. Każdy jest winny, tylko nie on. Jego humor uzależniony jest od rodziny, osób w sklepie i innych postronnych ludzi. Jego zwolnienie może być uzależnione od kogoś, kto zrobił mu świństwo w pracy. Jedno jest pewne - nigdy nie jest to wina manipulatora.

Reklama

Nie dotrzymuje obietnic

Jeśli wielokrotnie składał obietnice, które nie zostały spełnione, a następnie mówił, że coś się zmieni, ewidentnie masz kontakt z osobą, która stara się tobą manipulować. W ten sposób świadomie wprowadza cię w błąd, gdyż do zmiany nigdy nie dojdzie, a sytuacje będą powtarzać się notorycznie.

Powoduje kłótnie

Jeśli ktoś za wszelką cenę dąży do skłócenia innych ludzi wiedz, że nie należy to do normalnych zachowań. Takie osoby często wymyślają historie lub pokazują innych w złym świetle, aby nakłonić cię do zmiany zdania na ich temat.

Zobacz także:

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje