Reklama

Reklama

W pułapce myśli

Od czasu do czasu każdą z nas dopada kiepski nastrój, do oczu cisną się łzy, brakuje sił i ochoty... Często pomaga wtedy kontakt i rozmowa z bliską osobą - przyjacielem lub członkiem rodziny.

Niektóre z nas odreagowują zły nastrój wychodząc na spacer lub na zakupy. Czasem do odzyskania humoru wystarczy zwykły odpoczynek i drobne przyjemności takie jak np. lektura dobrej książki, gorąca kąpiel z olejkami czy (zgubna niestety dla figury) paczka orzeszków w czekoladzie :).

Ale co robić, kiedy zły nastrój nie chce cię opuścić? Co sprawia, że niektóre z nas tak często wpadają w dołek mimo braku wyraźniej przyczyny i problemu, który wymaga rozwiązania? Odpowiedzi szukaj w swoich myślach!

Nie ufaj swoim myślom

Reklama

Myśli nie zawsze są prawdziwe, ponieważ stanowią nie zawsze słuszne interpretacje tego, co nam się przytrafiło. A to co myślisz ma decydujący wpływ na twoje samopoczucie. Ta sama sytuacja może mieć dla różnych osób inne znaczenie i dlatego, w tej samej sytuacji, dwie osoby mogą czuć się zupełnie inaczej.

Negatywne myśli podtrzymują i wywołują zły nastrój, dlatego warto sprawdzić, czy na pewno trafnie opisują to, co się zdarzyło. Być może pewne sprawy wydają ci się gorsze, niż jest to w rzeczywistości?

Sprawdź, czy wpadłaś w pułapkę

Jeśli chcesz lepiej się poczuć przyjrzyj się temu, co myślisz. Sprawdź, czy twoje wnioskowanie i interpretacja tego, co się dzieje nie jest zbyt pochopna. Być może wpadałaś w pułapkę, a do twojego myślenia wkradły się błędy, które nie pozwalają ci uwolnić się od złego nastroju?

Zastanów się, czy masz skłonności do popełniania następujących błędów:

Uogólnianie - czyli wyciąganie zbyt daleko idących wniosków na podstawie pojedynczych zdarzeń, częste używanie słów: "zawsze" , "nigdy";

Dokonywanie skrajnych ocen - myślenie w kategoriach "czarne-białe" i nie dostrzeganie odcieni szarości, które przeważają w codziennym życiu;

Przewidywanie przyszłości i katastrofizacja - prognozowanie negatywnego scenariusza wydarzeń, zakładanie, że coś się stanie, uznawanie domysłów za pewnik bez sprawdzenia i przekonania się co się naprawdę wydarzy;

Czytanie w myślach - odgadywanie tego co inni mieli na myśli, wiara we własne domysły bez sprawdzenia czy są słuszne;

Selekcja informacji i myślenie jednotorowe - pomijanie pozytywnych informacji, koncentracja na negatywach, umniejszanie roli tego co pozytywne, wyolbrzymiane tego co negatywne;

"Muszę" i "Powinnam" - sztywna koncepcja tego jak powinniśmy się zachować, przecenianie negatywnego znaczenia sytuacji, jeśli nie sprostamy pewnym oczekiwaniom.

Jeśli okaże się , że często wpadasz w takie pułapki, popracuj nad nowym, korzystniejszym i bardziej realistycznym sposobem postrzegania świata. Zrozumienie błędu, jaki popełniasz może ci pomóc inaczej zareagować na dręczące cię negatywne myśli . Przekonasz się, że w wielu przypadkach możesz sama wiele zrobić, aby uchronić się od złego nastroju!

Małgorzata Zwolak-Kamińska

W przygotowaniu artykułu korzystałam z książek: Judith S. Beck "Terapia poznawcza", Christine A. Padesky, Dennis Greenberger "Umysł ponad nastrojem", David Westbrook "Depresja - pomóż sobie".

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy