Alergia na roztocza

Objawy tego typu uczulenia często nasilają się wieczorem, gdy kładziesz się do łóżka, w nocy, a także w trakcie sprzątania domu. Naucz się eliminować te alergeny z otoczenia.

123RF/PICSEL

Alergia na roztocza

Zadbaj o pościel i łóżko  

Jeśli jesteś alergiczką, nie używaj poduszek i kołder z wsadem z pierza oraz wełnianych – gromadzą sporo roztoczy. Lepszym wyborem są wypełnienia silikonowe, lateksowe lub poliestrowe oraz poliestrowo-silikonowe granulaty. Na rynku dostępna jest też tzw. pościel probiotyczna. Możesz też zaopatrzyć się w specjalne pokrowce na kołdrę, poduszkę czy materac, które nie przepuszczają roztoczy. Pościel pierz co tydzień, a kołdrę i poduszkę co 2 miesiące. Rób to w temperaturze 60°C. Przy każdej zmianie pościeli odkurz materac.

Źródło: Rewia
Nie kładź się spać z mokrymi włosami

Poduszka, w którą wsiąknie woda, sprzyja namnażaniu się roztoczy. Po każdym umyciu dokładnie wysusz włosy.
Nie przegrzewaj domu

Przypilnuj, żeby temperatura w mieszkaniu nie przekraczała 21°C, a w sypialni 19°C. Maksymalna wilgotność powinna wynosić 40–45 proc. Zmierzysz ją higrometrem, który kupisz w markecie budowlanym.
Roztocza to mikroskopijne rzędy pajęczaków. Niektóre z nich mogą przenosić choroby lub być szkodnikami. Te organizmy nie boją się żadnych skrajnych temperatur. Zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne, również obszary polarne.
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas