Menopauza nie oznacza utraty kobiecości

To jak przechodzimy menopauzę ściśle powiązane jest z naszą osobowością – jeśli zawsze byłaś emocjonalna, to możliwe, że w tym czasie emocje się nasilą. Ale nie obawiaj się gwałtownych zmian – to mit. Liczy się jak żyłaś dotychczas, jak chorowałaś – na menopauzę zapracowujesz sobie przez całe życie. Sprawdź czego się spodziewać.

article cover
© Panthermedia

Menopauza nie oznacza utraty kobiecości

Jak się w tym odnaleźć?

Pamiętajmy, że menopauza to nie jest choroba. Nie traktujmy jej jak przekleństwo. Warto rozmawiać o tym co nas niepokoi, drażni, ale w taki sposób, aby coś z tego wynikało: zwróćmy uwagę co możemy zrobić, aby było nam łatwiej. Dajmy sobie czas na akceptację tej sytuacji.
- To kwestia poczucia własnej wartości. Wyjścia z mitów i schematów. Zrozumienie, co oznacza dla nas kobiecość. Musimy odnaleźć siebie – jeśli to zrobimy, damy radę – przekonuje psycholog.

Żyjemy w czasach pędu za młodością, ale nie ulegajmy mu: dbajmy o siebie i nie popadajmy w skrajności. Żebyśmy mogły ze spokojem podejść do upływającego czasu potrzebne jest nam poczucie własnej wartości i intuicja, które podpowiedzą jak teraz czerpać ze swojej kobiecości, pozwolą nadal się nią cieszyć, bo na każdym etapie życia są jakieś plusy i minusy.
Żelatyna i witamina A chronią cerę przed starzeniem

To co się dzieje na skórze jest procesem długotrwałym, więc mamy na to wpływ.  Mamy czas na odpowiednie zadbanie o skórę - dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, zmianę nawyków – pozwólmy sobie na więcej snu, wprowadźmy zdrowszą dietę – to wszystko może sprzyjać temu, aby długo wyglądać dobrze i naturalnie.
- Największa różnica pomiędzy skórą młodą a starszą to zmarszczki. Ale nie tylko to: dochodzi do zmian w naskórku, który robi się chropowaty, skóra staje się cieńsza i przez to łatwiej traci wodę. Dbajmy o to, aby skóra w każdym wieku zachowywała swoje cechy, bo zabezpiecza nas przed nadmierną utratą wody i chroni przed inwazją bakterii i wirusów. Skóra przed, w trakcie i po menopauzie potrzebuje więcej składników nawilżających i regenerujących, warto więc wspomóc ją bardziej niż dotychczas - radzi dermatolog.

Jednym z najlepszych sposobów jest dobry sen, bo nocą skóra intensywniej niż za dnia walczy ze zmarszczkami - wytwarza kortyzol, a jej komórki się regenerują i odnawiają. O ile w ciągu dnia chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi: zanieczyszczeniami środowiska czy promieniowaniem UV, nocą uaktywnia procesy regeneracji i odnowy skóry.
+6
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas