Co warto wiedzieć o wszawicy?

Na temat tej przykrej dolegliwości wywoływanej przez wszy narosło wiele mitów. Czy wszawicą można zarazić się od zwierząt? Czy zapadają na nią tylko dzieci? Czy dokładne mycie głowy stanowi skuteczny sposób na wszy? Dowiedz się, jak jest naprawdę.

article cover
123RF/PICSEL

Co warto wiedzieć o wszawicy?

Jakie są objawy wszawicy?

Podstawowym objawem każdej wszawicy jest przede wszystkim uporczywy świąd skóry, wskutek czego chory drapie się w zaatakowane przez pasożyty miejsca ciała. W efekcie często dochodzi do powstawania sączących się zmian skórnych i oczywiście także strupów.
Fachowe informacje i praktyczne porady na ten temat można znaleźć m.in. na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego (a także na stronach lokalnych sanepidów, wchodzących w skład Państwowej Inspekcji Sanitarnej).
W przypadku wszawicy głowowej, po rozgarnięciu włosów można czasem zauważyć pełzające pasożyty - płaskie, jasnego koloru o długości 2-3 mm. Do włosów zaś przyczepione są podłużne jaja wszy o długości ok. 1 mm - gnidy. 

Wszy składają je najczęściej u nasady włosa, zatem im gnidy są dalej położone od skóry głowy, tym dłużej (można szacować) trwa wszawica u konkretnego chorego (włos rośnie od nasady).
Wesz żyje około miesiąca, jednak poza głową człowieka może przeżyć tylko 1–2 dni. Umiera wtedy po prostu z głodu, jako że żywi się ludzką krwią. 

Najczęściej ludzie zarażają się wszami przez używanie zakażonych szczotek do włosów, spinek, grzebieni, nakryć głowy, pościeli, zabawek, a także przez bezpośredni kontakt głowy z głową.
+4
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas