Najpiękniejsze biblioteki świata

Ekstrawaganckie, klasyczne i jak z baśni. O wypożyczeniu książki w takich bibliotekach marzy każdy czytelnik. Które z nich są najpiękniejsze? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule!

article cover
Gerhard TrumlerGetty Images

Najpiękniejsze biblioteki świata

Stacja Kultura to wyjątkowa biblioteka. Jest jedyną tego typu placówką w Polsce, która została otwarta na czynnym dworcu kolejowym, a tym samym zapoczątkowała trend na rewitalizację podobnych przestrzeni na cele kulturalne. Zrujnowany budynek z lat 50. XX wieku odświeżono, a w jego wnętrzu pojawiło się miejsce na samą bibliotekę, galerię, pracownię malarską, fotograficzną, ceramiczną i komiksową. 

Polscy czytelnicy pokochali Stację Kulturę nie tylko za bogaty księgozbiór, ale także liczne wydarzenia, warsztaty oraz festiwale, które są w tym miejscu organizowane. Biblioteka w Rumi to przykład instytucji współtworzonej przez odwiedzające ją osoby!
Stacja Kultura w Rumi – Polska

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć biblioteki w Rumi! Ta polska instytucja została oficjalnie uznana za najpiękniejszą bibliotekę świata. Natomiast w 2016 roku zyskała prestiżową nagrodę w międzynarodowym konkursie dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotek ”Library Interior Design Awards”. W tym konkursie pokonała projekty z Kanady, Chin i USA.
Biblioteka w Aleksandrii posiada kilka tematycznych pomieszczeń. Główna czytelnia przystosowana jest dla 2000 czytelników. Oprócz tego odwiedzający mogą skorzystać ze zbiorów rzadkich książek, biblioteki dla niedowidzących, biblioteki frankofońskiej i działu noblowskiego, który gromadzi dzieła laureatów literackiej Nagrody Nobla. 

Bibliotheca Alexandrina współpracuje z wieloma podobnymi instytucjami na całym świecie. Od kilku lat wymienia się także woluminami z Biblioteką Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Biblioteka Escorial w Madrycie – Hiszpania

Escorial jest spełnieniem ambicji króla Filipa II, który chciał stworzyć bibliotekę mogącą rywalizować z tą w Watykanie pod względem księgozbioru. Niestety, zbierana przez lata kolekcja woluminów nie jest już współcześnie tak imponująca. Wiele dzieł literackich zaginęło, a badacze nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, w jakich okolicznościach do tego doszło. Pewne jest, że w 1671 i 1872 roku część księgozbioru strawił pożar.
+8
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas