Najbardziej jadowite pająki w Polsce

W Polsce występuje około 820 gatunków pająków i tylko dwa z nich nie mają gruczołów jadowych, czyli prawie wszystkie mogą nas ukąsić. Jednak zdecydowana większość nie jest w stanie swoimi szczękoczułkami przebić skóry człowieka. Z pewnością nie uda się to żadnemu pająkowi domowemu. Dlatego nie powinno się ich zabijać. Większość gatunków jest bardzo potrzebnych. Pająki żywią się komarami, muchami oraz pluskwami, czyli owadami, za którymi przecież my ludzie nie przepadamy.

123RF/PICSEL

Najbardziej jadowite pająki w Polsce

To jeden z naszych najpiękniejszych i najbardziej jadowitych pająków. Ukąszenie przez tygrzyka jest naprawdę mało prawdopodobne. Jednak jak do niego dojdzie… jad tych pająków ma działanie bardzo podobne do jadu os czy pszczół. Może się pojawić ból, opuchlizna, zaczerwienienie lub swędzenie. Komplikacje po ukąszeniu tygrzyka mogą wystąpić u osób z alergią.
Sieciarz jaskiniowy

Przez wielu uznawany jest za najbardziej jadowitego pająka występującego w Polsce. Preferuje on ciemne lokalizacje o stałej, średniej wilgotności i temperaturze powyżej 7 °C. Żyje w przyotworowych strefach jaskiń lub głęboko w jaskiniach, w studzienkach kanalizacyjnych, piwnicach, kopalniach, starych studniach, długich tunelach, szczelinach skalnych, na kamiennych murach i w wąwozach. Przemarza już w temperaturze -4°C.

Meta menardi (to jego łacińska nazwa) osiąga względnie duże rozmiary. Rozrasta się do ponad 1,5 centymetra. Jego jad nie jest niebezpieczny dla życia człowieka (oprócz ewentualnej reakcji alergicznej), ale ukąszenie jest bolesne, porównywalne z użądleniem przez szerszenia. 

Nie buduje sieci łownej. Poluje aktywnie na drobne bezkręgowce, zwłaszcza wije, ślimaki i drobne owady. Samica buduje duży, biały kokon o kulistym kształcie, zawieszony na luźnych niciach na stropie kryjówki.
W Polsce nie ma pająków, których jad bezpośrednio zagrażałby życiu ludzi. Nie brakuje jednak gatunków, których jad jest śmiertelny dla mniejszych stworzeń, a dla ludzi potrafi być bardzo bolesny. Przedstawiamy trzy najbardziej jadowite pająki w Polsce.
Tygrzyk paskowany 

Pająk należy do rodziny krzyżakowatych (łać. Araneidae), a jego bliskim krewniakiem jest dobrze wszystkim znany krzyżak ogrodowy. Tygrzyk jest gatunkiem bardzo charakterystycznym i trudno go pomylić z innymi pająkami. Samica osiąga długość ok. 25 mm, jej głowotułów pokryty jest gęstym srebrzystym włosem, a na jaskrawożółtym odwłoku posiada czarne poprzeczne prążki. Ten paskowany wzór upodabnia ją nieco do osy. Tygrzyk paskowany występuje tylko i wyłącznie na ciepłych, mocno nasłonecznionych i wilgotnych łąkach. Poluje na owady, głównie szarańczaki.
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas