Najpiękniejsze polskie wsie

Jesteście zmęczeni widokiem miejskiej dżungli? Pragniecie ciszy, spokoju i odpoczynku na łonie natury? Planując jesienne podróże po Polsce, koniecznie odwiedźcie te zapierające dech w piersiach malownicze wsie. Tam czas płynie wolniej!

123RF/PICSEL

Najpiękniejsze polskie wsie

Janowiec

Leżący nieopodal Kazimierza Dolnego Janowiec nie cieszy się tak dużą sławą, jak wspomniane miasteczko. Niewielu turystów odwiedzających te rejony decyduje się na podróż do Janowca. A szkoda! W tej malowniczej wsi jest mnóstwo atrakcji. Oprócz zapierającej dech w piersiach przyrodzie można podziwiać wybudowany w I połowie XVI wieku zamek Mikołaja Firleja. Niestety, przez lata renesansowa budowla straciła pierwotny blask. Głównie za sprawą nieodpowiedzialnych właścicieli, którzy nie byli w stanie utrzymać zamku, a w konsekwencji sprzedali całe jego wyposażenie, wraz z marmurami, które zdarto ze ścian. 

Prawdziwą furorę od lat robi kompleks dworski, zorganizowany z przeniesionych z innych terenów Lubelszczyzny budynków. Warto zwiedzić barokowy dwór zbudowany przez rodzinę Wierzbickich, który pierwotnie wybudowano w miejscowości Moniaki. We wnętrzu znajduje się ekspozycja typowego ziemiańskiego wystroju domu. Podczas wizyty w dworku koniecznie rozejrzyjcie się dookoła. W niedalekiej odległości stoi bowiem drewniany spichlerz, stodoła i lamus. Wszystkie budynki pochodzą z XIX wieku.
Maurzyce to nie tylko szereg charakterystycznych, niebieskich chat. To również żywy skansen, w którym można podziwiać występy zespołów folklorystycznych z różnych regionów Polski. Nie brakuje wydarzeń związanych ze starą, słowiańską tradycją. Cyklicznie w Maurzycach odbywa się między innymi Noc Kupały, łowieckie żniwa czy pokaz wielkanocnych zwyczajów ludowych.
Turyści mogą tam także podziwiać tradycyjne obrazy i tkaniny skryte w drewnianych domkach. Warto zapoznać się z harmonogramem warsztatów odbywających się w skansenie. Miejscowi rzemieślnicy z ochotą pokażą, w jaki sposób przygotować samodzielnie ludowe ozdoby. W ofercie edukacyjnej muzeum znajdziemy zajęcia z hafciarstwa, garncarstwa oraz wycinankarstwa.
Maurzyce

W tej niewielkiej łowieckiej miejscowości stworzono w latach 70. XX wieku skansen, w którym postawiono zabytki architektury wiejskiej, przywiezionych przede wszystkim z rejonów dawnego Księstwa Łowieckiego. Większość obiektów pochodzi z XIX i XX wieku, a ich wnętrza wyposażono i umeblowano na wzór dawnych wystrojów. Wokół budynków stoi pełno elementów typowych dla gospodarstwa. Skansen w Maurzycach jest przykładem tradycyjnego układu ruralistycznego, który składa się na owalnicę z centralnym placem wioskowym i ulicówkę z zabudową jednostronną.
+8
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas