Zwiedzamy Polskę: Kalisz

Pierwsze wzmianki o kaliskim grodzie pochodzą już z początku XI w. Osada znajdowała się około 3 km na południe od dzisiejszego Starego Miasta. Kalisz od początku XIV w. był stolicą największego województwa, Wielkopolski. Dziś świadkiem królewskich czasów i potęgi miasta jest fragment murów obronnych z basztą, nazywaną Dorotką

article cover
123RF/PICSEL

Zwiedzamy Polskę: Kalisz

Gmach „teatru na wodzie” w Kaliszu, zbudowany  w dwudziestoleciu międzywojennym, architektonicznie dopasowany został do ratusza.
Tekst: DJ
Źródło: Życie na gorąco
Na spacer po mieście zabierzmy andruty kaliskie, słodki wafelek o tradycjach sięgających XIX w. Dziś chroniony unijnym certyfikatem przysmak jest kulinarnym ambasadorem Kalisza.
Spośród - wielu  w Kaliszu - zabytków o znaczeniu sakralnym na szczególną uwagę zasługuje Kolegiata Wniebowzięcia NMP, narodowe sanktuarium św. Józefa, patrona rodziny. Godność tę zawdzięcza papieżowi Janowi Pawłowi II
Woda to jeden z ważnych elementów kształtujących pejzaż Kalisza. Centrum miasta przecinają nitki rozdzielonej na trzy koryta rzeki Prosny, a całe śródmieście leży na dwóch wyspach pomiędzy kanałami. Niektórzy o Kaliszu mówią, że jest „wielkopolską Wenecją”. Nie brakuje więc w nim mostów. Za najpiękniejszy uchodzi Most Kamienny. Prowadzi nim trakt na kaliski Główny Rynek. Natomiast most Trybunalski od 2011 r. funkcjonuje jako miejsce zakochanych, co potwierdzają liczne kłódki zawieszone na balustradzie.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas