Największa słabość królowej Elżbiety II. Ile kosztuje?

Pierwszy raz różu do ust użyła sumeryjska królowa Puabi, która władała miastem Ur (współczesny Irak). Było to około 5000 lat temu. Wówczas nikt nie przypuszczał, że mazidło nadające połysku i koloru ustom zostanie z nami przez kolejne stulecia.

article cover
123RF/PICSEL

Największa słabość królowej Elżbiety II. Ile kosztuje?

W czasach Cesarstwa Rzymskiego malowanie ust stało się wyrazem przynależności do określonej grupy społecznej. Szczególne swój status podkreślali mężczyźni. Makijaż ust wśród urzędników państwowych był czymś naturalnym. 

Żona Nerona miała sztab służących, którzy odpowiadali za to, aby jej usta zawsze były świeżo pomalowane. Wówczas płatki róż, morwy i cytryna były głównymi składnikami szminki.
Krok dalej poszedł naukowiec i medyk  z Bliskiego Wschodu. Al-Zahrawi przecierał szlaki w chirurgii i ginekologii, ale nie stronił też od kosmetologii. 

To on zamknął pomadkę w konsystencji ciała stałego. Pracując nad perfumami, zrobił zapas, przelewając ciecz do formy. 

Po zastygnięciu otrzymał solidną szminkę, do której zastosowania musiał przekonać kobiety. Im ten kosmetyk kojarzył się z czarami i nie miał dobrej sławy, ale to się zmieniło na przestrzeni stuleci.
Kleopatra trend malowania ust rozpowszechniła zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. 

Kontrastem dla czarnych kresek wokół oczu były usta w kolorze natury. Inspirowano się odcieniami słońca, dominował pomarańcz, choć nie brakowało przerysowanych kolorów takich jak niebieski, granatowy lub czarny. 

Poza względami estetycznymi pomadka pełniła także funkcje ochronne. Gorące słońce pustyni potrafiło niekiedy wypalić skórę.
Warto zaznaczyć, że początkowo pomadka nie była przypisana płci. Używali jej zarówno mężczyźni, jak i kobiety. 

W Mezopotamii pomadka wykonywana była przy użyciu mikstury w formie proszku wykonanej z czerwonych skał i białego ołowiu, który przechowywano w muszelkach. 

Patent wykorzystano w kulturze minojskiej, delikatnie go udoskonalając. Innowacją był czerwono - fioletowy pigment uzyskiwany ze skorupiaków.
+4
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas