14 rzeczy, które powinny niepokoić rodziców

Każde dziecko jest wyjątkowe, każde rozwija się w sobie właściwym tempie. Są jednak pewne cechy i zachowania, które mogą niepokoić rodziców i świadczyć o nieprawidłowym rozwoju ich pociechy. Kiedy należy sprawdzić, czy z synem lub córką dzieje się coś niedobrego?

Maluch zachowuje się tak, jakby nie słyszał dźwięków otoczenia. Często podejrzewa się u niego głuchotę.
Maluch zachowuje się tak, jakby nie słyszał dźwięków otoczenia. Często podejrzewa się u niego głuchotę.123RF/PICSEL

Oto 14 z rzeczy, które powinny zaniepokoić opiekunów w zachowaniu dziecka:

1. Odrzucanie kontaktu cielesnego

Maluch nie lubi być brany na ręce, nie akceptuje głaskania, bądź przytulania, ani innych oznak czułości. To nie jest naturalne - nie bez powodu zwykle nazywamy dzieci naszymi małymi pieszczochami.

2. Obojętność w stosunku do innych

Dziecko nie zauważa na przykład, kiedy rodzic przychodzi z pracy, nie wita się z nim, nie okazuje emocji takich jak radość czy smutek. Wygląda jakby było mu wszystko jedno czy jest samo, czy ktoś się nim zajmuje.

3. Brak mowy

Malec okazuje swoje potrzeby bez użycia mowy, choćby biorąc rękę rodzica i pokazując nią, np. kubek, jeśli chce mu się pić. Pamiętajmy, że nawet roczne dzieci porozumiewają się i nazywają swoje otoczenie.

"Hau, hau" powiedziane na pieska jest już wyrazem, tyle że dźwiękonaśladowczym, bo maluch w tym wieku nie potrafi jeszcze artykułować trudniejszych dla języka głosek.

4. Nie patrzy w oczy

Dziecko ucieka przed spojrzeniem innych osób, unika kontaktu wzrokowego.

5. Brak zabawy z dziećmi

Maluch nie bawi się z innymi dziećmi, zachowuje się tak, jakby nie istniały. Nie potrafi zrozumieć reguł zabawy, przez co nie umie się do nich dostosować.

6.  Wzmożona aktywność

Dziecko jest nadpobudliwe, biega, skacze, nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu.

7. Nie potrafi ocenić niebezpieczeństwa

Maluch wspina się, wychyla przez okno, nie czuje zagrożenia przez upadkiem i nie ma poczucia lęku.

8. Bezsensowny śmiech

Śmieje się lub chichocze bez powodu. Nagły wybuch radości nie jest spowodowany żadną zewnętrzną przyczyną.

9. Pozorna głuchota

Maluch zachowuje się tak, jakby nie słyszał dźwięków otoczenia. Często podejrzewa się u niego głuchotę.

10. Monotematyczna zabawa

Dziecko nie wykazuje fantazji w zabawie, np. bawi się samo, układając przedmioty w rzędy.

11. Brak akceptacji zmian

Nie lubi żadnych zmian począwszy od menu, które spożywa, a skończywszy na drodze, którą chce chodzić na spacer. Każda próba wprowadzenia nowej rzeczy wywołuje w dziecku bunt lub frustrację.

12. Fascynacja przedmiotami

Nadmiernie interesuje się jakimś przedmiotem. Czasami mogą to być rzeczy, którymi trudno jest się bawić, np. odkurzacz czy żarówki.

13. Kręcenie przedmiotami

Maluch lubi obserwować kręcące się przedmioty. Celowo wprawia je w ruch, np. godzinami potrafi kręcić kółkami samochodzików, obracając je palcami.

14. Opór przy nauczaniu

Dziecko nie chce uczyć się żadnych nowych rzeczy, buntuje się, nie ma chęci ani ciekawości nabywania nowych umiejętności.

Jeżeli twoje dziecko robi kilka z wymienionych powyżej rzeczy, skonsultuj się z najbliższą poradnią psychologiczną. Pamiętaj, że wcześnie rozpoczęta i odpowiednio opracowana terapia pomoże twojemu dziecku wyrównać deficyty rozwojowe i tym samym poprawi jego funkcjonowanie w życiu społecznym.

Źródło: Riksföreningen Autism